Zoo se pokusila křížit lvy indické s africkými | foto: Reuters

Experiment nevyšel, lví kříženci umírají

  • 37
Dvacítka lvů ze zoologické zahrady v severoindickém Chandigarhu umírá kvůli nevydařenému experimentu. Zoo se pokusila křížit lvy indické s párem jejich afrických příbuzných, kteří působili v cirkusu. Místo velké lví smečky teď v klecích živoří jednadvacet slabých a nemocných zvířat.

V osmdesátých letech se představitelé zoo v Chandigarhu rozhodli zvětšit chovnou skupinu indických lvů. Tento poddruh je velmi vzácný a genetického materiálu je tedy nedostatek.

Pracovníci zoo zkřížili zvířata v chovu se lvy africkými, a vytvořili tak hybridní rasu. Během několika let se ukázalo, že experiment dopadl špatně. U potomků zvířat rozdílných poddruhů se objevila genetická porucha.

Kříženci byli slabí a měli potíže s pohybem. Od poloviny devadesátých let se u lvů začala projevovat porucha imunitního systému.

Přesto byl chovný program ukončen až v roce 2000. Všem samcům ze skupiny osmi desítek zvířat lékaři provedli vasektomii, tedy sterilizaci. Dnes zbývá již jen 21 zvířat - většina z nich je příliš slabá na to, aby se dokázala hýbat.

Loni zoo pro tyto šelmy otevřela speciální výběh mimo prohlídkovou trasu. Zde se lvům dostává zvýšené péče a neruší je návštěvníci. "I kdyby tato zvířata měla zemřít, nezabijeme je tím, že se o ně přestaneme starat," říká jeden z vedoucích pracovníků zoo Dharminder Sharma.

Indičtí lvi jsou dnes velmi vzácní. Jejich počet byl v polovině dvacátého století intenzivním lovem snížen na několik málo desítek. Od roku 1960, hlavně díky chovnému programu v národním parku Gir v Gudžarátu, stoupl stav těchto majestátních šelem na 300 kusů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video