Exodus Romů? Spíš jen zviditelnění

Ostrava - Ačkoli někteří Romové z Ostravy tvrdí, že opět houfně utíkají kvůli rasové diskriminaci na západ, řada lidí z romských kruhů tvrdí, že je to jinak. "Jde jim jen o to, aby se politicky zviditelnili," tvrdí mladá Romka, která chce zůstat nejmenována. "Nemůžu říci, že by exodus pokračoval," uvedla ostravská romská poradkyně Lýdie Poláčková. Viktor Sekyt, který pracuje pro romskou mezirezortní komisi Úřadu vlády, rovněž tvrdí, že o exodu Romů se v současné době nedá hovořit.
"Vždy na jaře odchodů přibývá, na podzim se mnozí vracejí. V poslední době emigrantů spíše ubývá, protože se šíří informace, že když neseženou práci, nemají se tam o moc lépe. Byly módní vlny - jezdilo se do Kanady či Velké Británie. Bohatší Romové zkoušeli Nový Zéland, teď je opět v kursu Velká Británie," připustil Sekyt.

Podotkl ale, že za poslední léta, kdy se mluví o hromadném stěhování Romů, získali politický azyl jen tři Romové z Česka, a to v Anglii. V současné době už ani v drtivé většině o azyl nežádají, jezdí za příbuznými, možností výdělku a dlouhodobého pobytu. "Nejčastěji cestují do Německa a Rakouska," řekl Sekyt.

Miroslav Holub z Demokratické unie Romů nicméně tvrdí, že za poslední měsíce odcestovalo jen z Ostravy kolem dvaceti romských rodin.

"Diskriminace Romů trvá, jinak by lidé neutíkali," řekl. "Zatím se nevrátili, vím o všem, co se děje," uvedl Holub. Nový šéf krajské ROI Mikuláš Horváth ale míní, že se olašští Romové, kteří v poslední době odjeli, vracejí zpět.

"Jestliže chce někdo opustit zem, nemělo by mu být bráněno. Ale ti, kteří odcházejí, by ale měli mít jasno, že by mohli přijít o byty," dodal Horváth.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video