Exministryně školství Miroslava Kopicová si v době, kdy rozdělovala evropské peníze na stipendia, účtovala vysoký plat.

Exministryně školství Miroslava Kopicová si v době, kdy rozdělovala evropské peníze na stipendia, účtovala vysoký plat.

Exministryně Kopicová si účtovala 1100 Kč na hodinu

  • 475
Bývalá ministryně školství a dnes premiérova poradkyně Miroslava Kopicová si dokázala vydělat až jedenáct set korun za hodinu – a to z veřejných peněz. Neobvykle vysokou odměnu si účtovala ještě v době, než byla veřejně známá.

V tu dobu měla v Česku na starosti rozdělování evropských peněz na stipendia pro studenty. Vyplývá to z dokumentů, které má MF DNES k dispozici.

Takové výdělky v Česku platí jen soukromá poradenská společnost McKinsey & Company, která je v čele tuzemského platového žebříčku. Její zaměstnanci berou 200 tisíc měsíčně.

Kopicová si ale jako šéfka Národního vzdělávacího fondu účtovala jen poloviční úvazek, takže si přišla asi na sto tisíc korun hrubého. Peníze brala v první polovině loňského roku za správu evropského programu Leonardo da Vinci, kde se ročně na stipendia pro české studenty rozdělí přes 2,5 milionu eur (v přepočtu zhruba 70 milionů korun).

Loni v červnu jí však ministerstvo školství ještě pod vedením Petry Buzkové z ČSSD program Leonardo sebralo mimo jiné s odůvodněním, že její fond má příliš vysoké náklady na mzdy.

Nevím, s čím to srovnáváte...
"To tedy nevím, s čím to srovnávali. Mzdy jsme neplatili z peněz ministerstva, ale z příspěvku Evropské unie," argumentuje Kopicová. Případ ukazuje, že živit se zprostředkováním peněz z Evropské unie může být docela výnosný byznys. Přitom i evropské peníze je nutné považovat za veřejné, vždyť do Bruselu posílají jednotlivé země část svých daní.

Výše odměny pro Kopicovou se hodně měnila. Nejvíce, zmíněných jedenáct set na hodinu, si účtovala v březnu a květnu. V ostatních měsících byla skromnější, brala jen šest set na hodinu.

... já jsem jednala s šéfy EU
Co Miroslava Kopicová za vysoké odměny vlastně dělala? V posudku, na jehož základě žádala příspěvek od ministerstva školství, popisuje činnost takto: "Projednávání a schvalování dokumentů, styk s generálním direktorátem vzdělávání Evropské komise."

Její vysoké odměny vyšly najevo nyní v souvislosti s aférou, na kterou upozornila MF DNES v pondělí. Jde o podezření ze střetu zájmů.

Nestranička Kopicová se stala ministryní školství v první Topolánkově vládě na čtyři měsíce, kdy dočasně opustila post šéfky v Národním vzdělávacím fondu. Pod jejím vedením ministerstvo vyplatilo vzdělávacímu fondu zadržované dva miliony korun, kvůli nimž předchozí ministryně Buzková vedla s fondem spor a částku odmítala vyplatit. - více zde

Národní vzdělávací fond vznikl v roce 1994 jako obecně prospěšná organizace. Pod vedením Kopicové v letech 1996–2006 spravoval evropský program výměny studentů Leonardo. Za to, že přiděloval dotace, dostával měsíčně na provoz 1,5 milionu korun. Když program převzalo Centrum pro studium vysokého školství, dokázalo snížit náklady na provoz zhruba o půl milionu korun měsíčně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video