Exministra Čermáka prověřuje policie

  • 18
V kauze ústeckého soudce Jiřího Berky, v němž jde o zločinné spolčení několika významných lidí při tunelování zkrachovalých podniků, figuruje okrajově i jméno Karla Čermáka, bývalého ministra spravedlnosti.

MF DNES zjistila, že policie prověřuje Čermákovu roli v případu soudce Zdeňka Sováka, který je jedním z aktérů této rozsáhlé kauzy.

Exministr spravedlnosti, který se svého postu vzdal před několika dny, není podezřelý, že by byl zapleten přímo do „konkurzní mafie“. Existují však náznaky, že mohl nějakým způsobem zasáhnout v Sovákův prospěch.

V odposlouchávaném telefonu se Čermák údajně vyjádřil, že trestná činnost soudce Sováka je jen „džentlmenským deliktem“. Čermák to však popírá. „Nic takového jsem zcela jistě neučinil,“ prohlásil.

Odposlechy, které potvrzují Čermákovy vazby ke kauze Berka, měla policie povoleny.
MF DNES o nich získala informace z interního materiálu vrchního státního zástupce Jaroslava Dolejšího, kde reagoval na návrh, aby byla na vrchním státním zastupitelství zřízena funkce tiskového mluvčího.

Tímto nařízením ztratili vrchní státní zástupci možnost komentovat své kauzy. Dolejší je přesvědčen, že je to snaha umlčet státní zástupce v reakci na medializaci kauzy Berka.

Žalobce: Exministr Čermák kryl soudce
Justiční mafie. Sicilská příchuť. Případ vyřešíme. Tak mluvil ještě před třemi týdny Karel Čermák o kauze ústeckého soudce Berky. Teď se ukazuje, že v kauze - byť nepřímo - sám figuruje.

Vrchní státní zástupce Jaroslav Dolejší dozoruje kauzu ústeckého soudce Jiřího Berky, v níž jde o zločinné spolčení několika významných lidí při tunelování zkrachovalých podniků. A 30. května napsal kritickou zprávu svým šéfům.

Odhaluje v ní, že je do kauzy zapletena řada významných soudců a státních zástupců, ale také to, že svou roli v ní má i Karel Čermák, který 12. června rezignoval na funkci ministra spravedlnosti.

Z materiálu Dolejšího vyplývá, že policie má k dispozici přinejmenším dva odposlechy telefonních hovorů z kauzy Berka, na nichž je zachycen právě i Karel Čermák.

„Disponuji nejméně dvěma nahrávkami telefonických rozhovorů, nichž dává generální pardon jednomu význačnému právníkovi ve dvou jeho trestných činech s tím, že se v případě jednoho jedná o džentlmenský delikt. Domnívám se, že ministr spravedlnosti je z názvu ministrem spravedlnosti, ne ministrem obhajoby,“ napsal do zprávy státní zástupce Dolejší.

Exministr Čermák tvrdí, že nemá s kauzou Berka nic společného. „Stanovisko o pardonování ani výraz džentlmenský delikt jsem nikdy nezastával,“ prohlásil. Dolejší odmítl v pátek případ jakkoli komentovat.

„S ohledem na platnost opatření vrchního státního zástupce vás musím odkázat na tiskovou mluvčí,“ uvedl. Když však zjistil, že MF DNES disponuje informacemi z jeho interního materiálu, naléhal, aby jej redakce nezveřejňovala, protože by to bylo „předčasné a kontraproduktivní“.

Pardon za nehodu?
Koho a v jaké souvislosti by exministr Čermák mohl „pardonovat“? Podle důvěryhodných zdrojů MF DNES jde údajně o soudce Nejvyššího soudu Zdeňka Sováka, který byl před nedávnem postaven mimo službu za to, že opisoval cizí odborné texty a vydával je za své.

Čermák a Sovák spolu nikdy osobně ani po telefonu nemluvili, ale o Sovákově kauze informoval Čermáka jiný muž, který také figuruje v kauze Berka. Kdo to přesně je, není jisté. Z materiálu Dolejšího to nevyplývá.

Druhý čin, který měl státní zástupce Dolejší na mysli, se týká Sovákovy nedávné autonehody. Policie prověřuje nestandardní řešení této nehody. Sovák z ní vyšel jen s přestupkem, ale policie má podezření, že její vyšetření bylo zmanipulované a že za ni měl být Sovák stíhán.

„Ta nehoda byla vyřešena a skončena a není na místě se jí dále zabývat,“ řekl MF DNES Zdeněk Sovák. A zároveň odmítl, že by kohokoli a kdykoli žádal, aby za zdárné řešení této nehody intervenoval přímo u ministra Čermáka. Pokud by Sovákova autonehoda byla trestným činem, přišel by o bezpečnostní prověrku.

Soudcovská lobby
V kauze Berka byli zatím obviněni kromě soudce Berky správci konkurzní podstaty Petr Tuhý a Daniel Thonat, ale také znalec Martin Jurenka, kriminalista Vlastimil Paroulek a spolumajitel soukromé Vysoké školy Bedřicha Engliše v Brně Vladislav Větrovec, který je považován za hlavu „konkurzní mafie“.

Policie již dříve potvrdila, že mezi další prověřované osoby patří třeba i pan L.N. z Nejvyššího státního zastupitelství, soudce Sovák či šéf kanceláře NBÚ Vladimír Šiša. Státní zástupce Dolejší však v interním materiálu píše, že v kauze Berka se objevují vazby i na některé další vysoce postavené soudce a státní zástupce.

„Proto také ona soudcovská lobby začala našeho pana ministra tlačit ve snaze přimět jej ke krokům k regulaci té mediální vlny, co hrozí a v níž nikdo neví, kdy a kde se zastaví. Či spíše u koho z nich se zastaví,“ napsal Dolejší 30. května.

Za necelé dva týdny Čermák odešel z vlády. Když odstupoval, tvrdil, že se mu nepodařilo prosadit 13. a 14. platy soudcům.

Co napsal žalobce o Čermákovi 

„Disponuji nejméně dvěma nahrávkami telefonických rozhovorů, v nichž dává generální pardon jednomu význačnému právníkovi ve dvou jeho trestných činech s tím, že se v případě jednoho jedná o gentlemanský delikt. Domnívám se, že ministr spravedlnosti je z názvu ministrem spravedlnosti a ne obhajoby. Nejméně 10 policistů nyní čeká na to, jak se postavím ke zjevně nestandardnímu jednání ministra.

Zdroj: Zpráva státního zástupce Jaroslava Dolejšího  


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video