Exministr spravedlnosti Pavel Němec prodává šifrovací zařízení do mobilů

Exministr spravedlnosti Pavel Němec prodává šifrovací zařízení do mobilů | foto: David Neff

Exministr Němec prodává šifrovací mobily. Politikům i kmotrům

  • 332
Bývalý předseda Unie svobody a ministr spravedlnosti Pavel Němec si po konci politické kariéry kromě výnosné advokátní praxe zařídil ještě jeden lukrativní byznys. Především vybraným politikům, byznysmenům, pracovníkům justice a „politickým podnikatelům“ dodává šifrovací systém do mobilních telefonů.

Ministrem spravedlnosti byl pouhé dva roky, přesto bývá dodnes pokládán za šedou eminenci tuzemské justice.

Mezi jeho „klienty“ patří či patřili například „kmotři“ jako Roman Janoušek s Tomášem Hrdličkou a Ivo Rittigem, manažeři ČEZ, expremiér Petr Nečas s Janou Nagyovou Nečasovou, bývalý místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera či třeba místopředseda Sněmovny Petr Gazdík z TOP 09.

Časopis TÉMA vychází v pátek 10. října

Od roku 2010, kdy Němec coby spolupodílník ve firmě Circle Tech byznys se systémem CryptoCult rozjel, má podle informací týdeníku TÉMA, který se věci věnuje v pátečním vydání, jeho šifrovací systém v telefonu zhruba osm tisíc lidí.

Základní licence stojí na dva roky 70 tisíc korun + DPH. Němcova firma tak na „bublinkách“, jak se systému také přezdívá, vydělala přes půl miliardy korun. Tedy vydělala by, pokud by Němec zpočátku nerozdával Nokie E52 s CryptoCultem vybraným lidem zdarma.

Byť to Němec popírá, softwarový šifrovací systém totiž kromě jiného jeho uživatelům umožňuje zjistit, s kým a odkud si další uživatelé volají. „Má mít přehled o tom, kdy a s kým si já telefonuji, Pavel Němec, anebo Bradáčová (vrchní státní zástupkyně, pozn. red.) se Šlachtou (šéfem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, pozn. red.)? Co je pro mě asi tak lepší?“ komentoval to jeden z „kmotrů“, který CryptoCult používá.

Němec působil jako ministr spravedlnosti ve vládách Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka. Do povědomí veřejnosti se zapsal především díky kauze tzv. justiční mafie nebo nepochopitelným vydáním katarského prince odsouzeného v Česku za sexuální zneužívání do jeho vlasti.

Po odchodu z politiky se vrátil k advokátní praxi, kde se mu podle všeho daří dobře. Například v roce 2009 získal od státu lukrativní zakázku na vymáhání nezaplaceného mýtného od dopravců. O dva roky později získala jeho kancelář spornou zakázku od VZP na dodání počítačového programu na odhalování dlužníků.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video