Exministr Kabát z lotynky vyváznul

  • 31
Soud osvobodil bývalého ministra kultury Jindřicha Kabáta. Kvůli loterii Česká lotynka zastavil bance dva pražské domy. Stát tak prodělal 350 milionů. Sama žalobkyně navrhla, aby se líčení zastavilo, protože trestný čin už je promlčen. "Obžaloba tím odsoudila obhájce do role statisty. Nesouhlasím se zproštěním z důvodu promlčení, ale proto, že se trestný čin vůbec nestal," namítal obhájce Tomáš Sokol.

Kabát čelil obžalobě z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Že je trestný čin promlčený, rozhodl už obvodní soud. Rozhodující je rok 1993, kdy Kabát zástavu dvou domů podepsal, a nikoli rok 1997, kdy stát domy vyplatil, aby o ně nepřišel.

Obžaloba uvažovala, že by čin kvalifikovala jako podvod. Ten by promlčený nebyl.

"Podvod to být nemůže, protože by Kabát musel někoho uvést v omyl. Ale to se nestalo, protože banka nakonec své peníze od státu dostala," vysvětlila v závěrečné řeči státní zástupkyně.

"Mám za to, že obžalovaný jednal v dobré víře. Neměl v úmyslu někoho poškodit. Ale nemůže se zprostit odpovědnosti za to, že celý projekt České lotynky zkrachoval. Za to odpovědný je. Ale je to promlčené," uzavřela žalobkyně.

"To, co bylo napsáno v obžalobě, byl výraz zoufalého právního diletantismu. Můj klient pouze vstoupil do vlaku, který už dávno jel," hájil exministra Tomáš Sokol.

Domy, které Kabát zastavil, byly státnímu fondu kultury svěřeny právě k tomuto účelu, tvrdil Sokol. "Navíc, když stát v roce 1997 zaplatil tu škodu, zešílel. Neexistoval jediný právní důvod, aby to platil," dodal obhájce.

Soud se poprvé zabýval ministrem
Je to vůbec poprvé, co byl souzen ministr za své aktivity ve funkci.

Kabát podle obžaloby neměl v době svého působení na ministerstvu právo zastavit dva chráněné domy v centru Prahy, aby získal na financování loterie u Komerční banky úvěr.

Exministr Kabát však popírá, že by v době vzniku loterie jakkoli chyboval. Tvrdí, že jako ministr se spoléhal na úsudek svých podřízených a že těžko mohl znát právní a jiné detaily každé věci, kterou podepisoval.

Obě budovy - empírový dům U Hybernů a kubistický dům U Černé Matky boží - sice patří Státnímu fondu kultury, ale ministerstvo kultury mělo podle obžaloby domy pouze spravovat. Kabát přesto na doporučení náměstka Ladislava Kratochvíla zástavní smlouvu podepsal.

"Vinu rozhodně necítím ani na chvíli, to bych to nepodepisoval. Kdybych měl dnes stejné informace jako tehdy, nemohl bych si počínat jinak," prohlásil v létě Kabát. Ministrem byl v letech 1992 až 1994.

Doplnil, že není schopen posoudit, zda jeho tehdejší podřízení udělali v souvislosti s loterií chybu. "Já nikoho neobviňuji," uvedl.

"Že je možné tyto budovy zastavit, připustil metodik ministerstva financí, jméno si nepamatuji," bránil své kroky u soudu Kratochvíl. A dodal, že podle jeho názoru právo hospodaření neznamená, že budovy nemohou být zastaveny. Policie původně stíhala i Ladislava Kratochvíla. Jeho obvinění bylo však nakonec zrušeno.

Česká lotynka měla za úkol přinášet peníze na kulturu. Poté, co loterie zhruba po roce provozu zkrachovala, zůstal státu dluh ve výši 350 milionů korun.

Vláda peníze na zaplacení úvěru a úroků získala například prodejem technologie pro přenos dat firmě Telecom či akcií gramofonových závodů v Loděnicích.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video