Tomáš Julínek: V té původní fázi bylo zavedení poplatků relativně úspěšné.

Tomáš Julínek: V té původní fázi bylo zavedení poplatků relativně úspěšné. | foto: Dan Materna, MAFRA

Exministr Julínek: Než poplatky upravovat, to je radši zrušte

  • 358
Sněmovna v pátek odhlasovala výrazné změny poplatků ve zdravotnictví. Ve hře je jejich výrazné omezení i úplné zrušení. Jejich tvůrce, exministra zdravotnictví Tomáše Julínka, víc mrzí chybějící reformní zákony. "To je daleko větší tragédie než nějaké upravování poplatků," řekl v rozhovoru pro iDNES.cz.

Jak hodnotíte názor současné ministryně Dany Juráskové, která v rozhovoru pro MF DNES řekla, že současný systém je tak deformovaný, že by se přikláněla k tomu ho raději zrušit, než upravovat?
Paní ministryně Jurásková se seznámila s výsledky poplatků. Až na ministerstvu viděla přesně ta čísla. Byla překvapena, utvrdilo ji to v tom, že to je dobrá věc. Když vám ale ve Sněmovně někdo ten systém natolik zkomplikuje, říkám: tak to nekomplikujte, radši to celé zrušte.
 
Nyní se jako nejpravděpodobnější jeví, že budou omezeny poplatky vybraným skupinám lidí. Co to způsobí?
Podívejte se, jaký chaos vyvolalo odpouštění poplatků v krajských nemocnicích. Zavedení poplatků se podařilo během jednoho dvou týdnů. Všude byly automaty a až na pár excesů nebo neznalostí lékařů to fungovalo. Ale podívejte se na ten chaos ve středních Čechách (tento kraj začal jako první s odpouštěním poplatků v krajských nemocnicích, pozn. red.). Lidé jsou z toho zmatení. Podepsání smlouvy o odpuštění poplatku trvá pět minut místo toho, aby se lékař věnoval pacientovi.

Co mají přinést nové zákony

Reforma zdravotnictví obsahovala celkem šest zákonů. Ministerstvo zdravotnictví poslalo do vlády zatím jen ty méně sporné - o zdravotních službách, o specifických zdravotních službách, o záchranné službě a novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění. Zákon o zdravotních službách definuje práva pacientů. Zákon o specifických zdravotních službách upravuje například asistovanou reprodukci nebo potraty.

Dalším je zákon o dohledu nad zdravotními pojišťovnami, poslední bod reformy se týká převodu univerzitních nemocnic na akciové společnosti.

Myslíte si, že se podaří nakonec schválit zrušení poplatků?
Je možné, že se opravdu podaří schválit zrušení poplatků. Jak znám sociální demokraty, vůbec jim nezáleží na dopadu na zdravotnictví, ale na politice. Ve výsledku by si tak ale mohli odbourat politické téma, pak by mohli prohrát volby. Pak by nějaká slušná vláda mohla poplatky znovu zavést.
 
Daleko víc mě mrzí, že nebyly přijaty reformní zákony, což je, myslím, daleko větší tragédie než nějaké upravování poplatků. Ty by mohly české zdravotnictví posunout o stupínek dál. Takový problém nemá ale jen ČR, je to fakticky boj o reformu ve všech evropských zemích.

Někteří lidé vám vyčítají, že jste začal právě se zavedením poplatků. Když budete zpětně hodnotit, myslíte, že jste měli zvolit jiný postup zavádění reformy?
V té původní fázi bylo zavedení poplatků relativně úspěšné. Z věcného hlediska musím konstatovat, že to byl správný krok. To, že to dostalo velký politický náboj, že média tohle vydávala za největší reformu, to už se nepodařilo vysvětlit. Byl bych radši, kdyby lidé plakali nad tím, že nebyly přijaty reformní zákony.
 
Jediná úvaha, kterou v analýzách děláme, je, jestli jsme neměli začít se změnou pojistného. Je ale pravdou, že taková nová věc, i když už ji běžně používají některé evropské země, by mohla vyvolat nedůvěru poslanců a iracionální odpor.
 
Poplatky jsou z tohoto hlediska srozumitelnější, takže si nemyslím, že to byl nerozumný krok. Bylo potřeba vyřešit aktuální situaci ve zdravotnictví, o tom není pochyb.
 
Proč potřebuje české zdravotnictví reformu?
Bez reformy se nepohne dál, bude se točit od krize ke krizi a bude se to zhoršovat. Mluvíme o neuspořádanosti a neprůhlednosti českého zdravotnictví. České zdravotnictví se vyznačuje tím, když do něj jako pacient vejdete, můžete narazit na excelentního doktora, excelentní oddělení. Ale když budete mít smůlu, odvezou vás na to nejhorší.
 
Nejtypičtější pro české zdravotnictví je, že každý pořád hledá nějakého průvodce, někomu telefonuje a ptá se: "Prosím tě, je to dobrý doktor, je to špatný doktor? Nemáš známého doktora? Kolik mu mám dát úplatek?" Tohle je výraz nejistoty. Nejsou jasně dané standardy, odpovědnost a povinnosti. Situaci zhorší ještě finanční krize, která hrozí v roce 2011, protože do zdravotnictví to dochází se zpožděním. Zhoršit se to může i v roce 2010, podle toho, jak se rozhodne o poplatcích. 
 

"Přiklonit se k tomu populistickému trendu, to by mohla být zrada na voličích."

Je reálné, že se podaří reformní zákony prosadit?
Teď jsou evidentně odložené (vláda je stáhla ze Sněmovny, pozn. red.). Já to chci využít k tomu, aby se okolo nich otevřela debata. Mám obavu, že se tomu tématu budou politici vyhýbat. Sociální demokracie bude reformy zjednodušovat na poplatky a bojím se, že i ODS se bude tomu tématu vyhýbat.
 
Ale když už jsme ten návrh jednou prosazovali a naši voliči na něj velmi dobře zareagovali, myslím, že by bylo chybou se přiklonit k tomu populistickému trendu. To by mohla být zrada na voličích. I když chápu, že kampaň předčasných voleb bude velmi krátká, úderná, že se tam nedají dělat programová prohlášení jako v roce 2006.
 
Úřednická vláda Jana Fischera se o prosazení zákonů snažit nebude. Podle současných volebních preferencí vede sociální demokracie. Jak to bude se zákony, pokud ČSSD předčasné volby vyhraje?
Já mám standardní evropské návrhy. To nejsou věci, které jsou moje. Některé věci se mohou použít jinak, ale to jádro je správné, za tím si stojím. Sociální demokraté říkají pouze, co se má zrušit, ale ještě jsem je neslyšel říct, co se má udělat. Já bych měl strach je volit právě kvůli tomu, že nevědí, co přinesou. V příštích letech, kdyby se nedej bože k moci dostali, přijdou na to, že musí řešit spoustu dalších věcí, například legislativu. Přijdou na to, že se musí bavit i s ostatními politickými stranami. Na to přijdou. Bylo by ale lepší, kdyby to pochopili v opozici.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video