Exministr spravedlnosti Pavel Blažek

Exministr spravedlnosti Pavel Blažek | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Exministr Blažek z ODS povede parlamentní vyšetřovací komisi k policii

  • 99
Exministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS povede novou parlamentní vyšetřovací komisi k reorganizaci policie. Dostal v tajné volbě 89 hlasů, protikandidát Zdeněk Ondráček z KSČM 61 hlasů. Komise se bude zabývat bojem o reorganizaci policie. Ta v uplynulých týdnech plně zaměstnala vládní koalici.

„Děkuji svým kolegům za důvěru a zvolení. Během následujících měsíců bychom měli zjistit, z jakého důvodu došlo ke sporům uvnitř policie a zda měli státní zástupci oprávněný důvod do reorganizace policie zasahovat a jestli byla forma, kterou tak učinili, v mezích zákona. Je potřeba omezit emoce a na základě faktů dojít k závěrům, ze kterých můžeme vyvodit výsledky a sjednat nápravu,“ uvedl Blažek.

Komise se podle něj poprvé sejde 11. července. Výslechy aktérů zřejmě budou v srpnu.

Šéfa komise poslanci zvolili až napodruhé. V prvním kole chyběly Blažkovi ke zvolení tři hlasy. Přesným úkolem komise, která má na svou práci vyhrazený čas do konce letošního října, je „prověření činnosti příslušníků Policejního prezidia ČR, Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Policie České republiky a státních zástupců Vrchního státního zastupitelství v Olomouci v souvislosti s reorganizací elitních útvarů ÚOOZ a ÚOKFK Policie ČR k 1. srpnu 2016“.

Na šéfa komise byli navrženi původně tři její členové - Pavel Blažek z ODS, Martin Lank z Úsvitu a Zdeněk Ondráček z KSČM. Lank se ale nakonec nominace vzdal. „Bojím se, že by to skončilo nějakou plichtou a komise by šéfa neměla, není na místě nějaké vlastní ego,“ řekl Lank. Šéfa komise poslanci volí tajnou volbou.

Kvůli reorganizaci, která má začít platit 1. srpna, odešel k začátku července do civilu šéf protimafiánského útvaru ÚOOZ Robert Šlachta.

Dalšími členy parlamentní vyšetřovací komise jsou lidovec Jan Bartošek, sociální demokrat Richard Dolejš, Danie Korte z ODS, Bohuslav Chalupa z hnutí ANO a Martin Lank z Úsvitu.

Kvůli nesouhlasu se slučováním policejních útvarů, se kterým nesouhlasil Šlachta a výhrady měli státní zástupci, hrozilo ANO, že vypoví koaliční smlouvu, když ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD reorganizaci podepíše. Chovanec si z toho nic nedělal a reformu podepsal a premiér Bohuslav Sobotka následně potvrdil, že to bylo s jeho souhlasem. ANO své původní pohrůžky nenaplnilo, koalici nevypovědělo a její ministři ve vládě zůstali.

Místo toho se ANO pokusilo o to, aby policista Robert Šlachta i olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan vystoupili před poslanci. Místopředseda bezpečnostního výboru Sněmovny Bronislav Schwarz kvůli tomu svolal mimořádné jednání výboru, ale Šlachta i Ištvan šli do parlamentu zbytečně. Poslanci po dvou hodinách diskusí o jeden hlas neschválili program a mohli jít, stejně jako Šlachta a Ištvan, domů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video