Exkluzivní rozhovor iDNES s peruánským prezidentem Albertem Fujimorim

- Exkluzivní rozhovor poskytl redaktorům iDNES prezident Peru Alberto Fujimori v době, kdy vrcholí volební kampaň před druhým kolem prezidentských voleb. Kromě českých novinářů poskytl prezident této jihoamerické země v posledních minutách svého současného volebního období rozhovor ještě redakci francouzského deníku Le Monde, španělské televizi a zpravodajství CNN. Po rozhovoru pro iDNES se ještě otočil a vzkázal do Prahy: "Peru vítá všechny návštěvníky z Čech s otevřenou náručí."

V ulicích peruánských měst zuří otevřený boj mezi stoupenci opozičního prezidentského kandidáta Alejandra Toleda a policií, v prvním patře prezidentského paláce v centru Limy hoří balkon po útoku demonstrantů a venkovní zdi paláce jsou pomalovány nápisy "Chino - diktátor, Chino - krysa, Chino odejdi, nebo vypukne revoluce." Na chodbách jinak krásného paláce z třicátých let dvacátého století posedávají či polehávají peruánští vojáci v plné zbroji, jako kdyby v zemi panoval výjimečný stav.

Sám peruánský prezident Alberto Fujimori, kterému právě vrcholí volební kampaň před nedělním druhým kolem prezidentských voleb, sedí uvnitř paláce v modrém obleku a působí velmi unaveným dojmem. Sám však tvrdí, že je mu lépe než kdykoliv jindy: "Necítím se vůbec unavený. Naopak jsem plný energie a chci dál pokračovat v práci pro Peru."

V neděli se uskuteční prezidentské volby. Domníváte se, že včerejší rozhodnutí volebního tribunálu bylo šťastné?
Myslím, že toto rozhodnutí je v souladu se zákony, s ústavou. V naší ústavě z roku 1994 je velmi jasně napsáno, že po vyhlášení výsledků se musí druhé kolo voleb konat do třiceti dnů. Druhé kolo se tedy musí uskutečnit v tomto termínu. Já jsem připraven zúčastnit se tohoto druhého kola. Ať byla debata o termínu  voleb jakkákoliv, volební tribunál řekl, že volby budou 28. května a my jsme povinni přijmout toto datum a zúčastnit se druhého kola. V tomto kole jsou dva kandidáti, můj soupeř neodstoupil, pokračuje nadále ve volební kampani. Protože, kdyby odstoupil, nebyly by to žádné volby. Kdyby odstoupil, nebylo by ani druhé kolo.

Co říkáte na negativní reakce, které po včerejším vyhlášení nedělního termínu pro druhé kolo, přicházejí z celého světa?
Myslím, že jejich závěry nejsou nejsprávnější, že neodpovídají situaci. Protože z peruánské strany jsme vyplnili všechna doporučení, včetně požadavku o rovném přístupu k médiím pro oba kandidáty druhého kola. Musíme říct, že protikandidát má dnes daleko příhodnější podmínky. Dále se říkalo, že byly nějaké obtíže ve sčítání hlasů. Bylo dokázáno, že tomu tak není. Samotná pozorvatelská mise konstatovala, že systém funguje naprosto výborně. Volby již nejsou o jedenácti kandidátech, ale už jen o dvou, není tedy  potřeba mít v počítači 1440 kandidátů do Kongresu, takže je to o mnoho jednodušší proces. Členové volebních komisí navíc již vědí dobře, jaká je jejich práce. Tito členové nemohli být vyměněni, protože ze zákona to musí být ti samí. A tento proces je svobodný, zde není žádné vměšování, žádné zabráňování - občané volí svobodně. Všechny politické skupiny měly stejnou příležitost, všechny mohly předložit své programy, všechny měly své manifestace a všichni mohli předložit své návrhy na obsazení komise.

Domníváte se tedy, že reakce zahraničí je neadekvátní?
Myslím, že neodpovídá přesně situaci, ve které se nachází dnes volební proces. Myslím si, že některé poznámky nejsou správné, protože volby jsou spravedlivé, svobodné a všichni mají rovný přístup. Byly technické problémy, které jsme překonali, sčítací systém funguje. Nyní tedy všechny podmínky pro transparentní, svobodný proces jsou zde přítomné.

Proč právě letos doprovází druhé kolo voleb takové bouřlivé reakce v ulicích, proč je váš palác pomalován hanlivými nápisy?
My nemůžeme nikterak omezovat tyto znepříjemňující demonstrace, dokud nebude poškozován veřejný či soukromý majetek, nebo zdraví občanů. Myslíme si, že manifestace byly v mezích normálu a že i jejich protireakce byla adekvátní. Nebylo to použití nepřiměřené síly. Myslíme si, že se jedná o skupiny relativně malé.

Za minulých deset let se vám podařilo vyvést zemi z ekonomické krize, vyřešit problém terorismu, dosáhl jste výrazného zlepšení vzájemných vztahů mezi Peru a okolními státy. Nepodařilo se vám nicméně vyřešit situaci ekonomicky nejslabších obyvatel země, jak jste sliboval před pěti lety. Bylo deset let vaší vlády nicméně podle vás pro Peru pozitivní období?
Co se týče současné ekonomické situace myslím, že nás ekonomická krize zřejmě postihla méně než ostatní latinskoamerické země. Extrémní chudoba se od roku 1995 do 2000 zmenšila o deset procent. Za posledních deset byly vyřešeny problémy velmi obtížné a komplexní, které nám zanechaly minulé vlády - například problém terorismu byl vyřešen. Dále jsme měli problémy z mezinárodním financováním, dále jsme měli problémy v našich vzájemných vztazích s Ekvádorem. Také jsme měli pohraniční spory s Chile, a to všechno jsme v zásadě vyřešili. Nyní jsme v situaci, kdy cesta je připravena a můžeme se věnovat těmto problémům, abychom vytvořili ekonomickou stabilitu a podmínky pro růst ekonomiky, který je v zásadě kolem pěti procent.

V čem jste lepší kandidát na prezidenta než váš soupeř? Stanete se v den vašich narozenin potřetí v řadě prezidentem Peru?
Nemohu předbíhat volební výsledky, to musí vyhlásit národní volební tribunál. Co se týče mé kandidatury, tak mohu potvrdit, že naše nabídky pro obyvatelstvo jsou konkrétní, mají jasné cíle, jsou realistické, jsou určeny ke zlepšení života obyvatelstva. Nejedná se o nějaké demagogické nabídky, nebo návrhy a tím se lišíme od jiných kandidatur. Jsou to velmi koherentní návrhy, mají jasnou orientaci a jsou určeny právě k ekonomickému rozvoji země. To je příklad, proč právě moje kandidatura mohla být lépe přijata u obyvatelstva.

Vaši kritici a především váš největší soupeř Alejandro Toledo vás postupně obvinili z korupce a nedemokratických postupů. Považujete se vy osobně za diktátora?
Můžeme říci, že opozice se nechce zúčastnit druhého kola prezidentských voleb, protože ví, jak smýšlí peruánské obyvatelstvo. Nechtějí jít proto do voleb. V tom případě musím říct, že já, který se chce voleb zúčastnit, se narozdíl od nich cítím být demokratem.

Domníváte se, že ještě přesvědčíte všechny ty lidi, kteří včera zapalovali prezidentský palác, o tom, že jste pro Peru nejvhodnějším kandidátem?
Já je nechci nijak přesvědčovat, ani nemohu. Oni mají jiný politický pohled. Oni se budou i nadále udržovat v opozici, ale to v žádném případě neznamená, že tento způsob násilného chování bude pokračovat i v budoucnu.

Když jste v roce 1990 vstoupil do tohoto paláce, někteří novináři vás označili jako Dona Quijota, který jako posedlý bojovník bojuje s politickými větrnými mlýny. Co čeká tohoto dona Quijota v následujících pěti letech, pokud bude v neděli zvolen?
Samozřejmě budu bojovat za svoje cíle a ideu. Lidé mě znají a když už člověk si dá nějaký cíl, tak v mém případě se mi daří jej splnit. V roce 1990 mi nikdo nevěřil, že bych mohl porazit terorismus. Říkali: Tento člověk si jen tak sní, to nemůže nikdy splnit. A když jsem navrhoval, že uděláme mírovou dohodu mezi Peru a Ekvádorem, tak si mysleli to samé. Dokonce moji vlastní diplomaté mi nevěřili. Říkali to nejde, to nemůžeme udělat a vidíte dnes ty výsledky. Obyvatelstvo mi věří a za mě hovoří výsledky.

Je to vaše poslední volební kampaň?
Ano. Definitivně je to poslední předvolební kampaň a tímto uzavírám knihu svého života.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video