Exfotbalista dostal za terorismus 10 let

  • 11
(Od zpravodaje MF DNES) - Belgický soud vynesl první verdikt v dosud největším evropském procesu s teroristy po 11. září. Tunisana Trabelzího uznal vinným z toho, že s 22 komplici chystal útok na základnu NATO. Bývalý profesionální fotbalista dostal nejvyšší možný trest - deset let vězení.

Podle soudu chtěl Trabelzí, který byl uvězněn dva dny po útocích na USA z 11. září 2001, zničit sebevražedným výbuchem americkou leteckou základnu NATO v Kleine Brogel.

"Všechno nasvědčuje tomu, že večer před svým zatčením byl odhodlán tento projekt provést," prohlásila v rozsudku soudkyně Claire Degryse.

Při čtení verdiktu, který ho obvinil z "jednoho z nejodpornějších zločinů od získání nezávislosti" Belgie v roce 1830, se Trabelsi bavil s ostatními obžalovanými nebo se smál.

Deset let vězení
Trest byl vynesen o několik desítek minut poté, co soud Trabelzího uznal vinným. Dostal deset let vězení, jak navrhovala obžaloba.

Jde o maximální možný trest, protože Belgie nemá žádný protiteroristický zákon, ale premiér Guy Verhofstadt přislíbil, že už brzy budou do práva zapracován.

Trabelzí svou vinu přiznal. "Byl jsem traumatizován osudem muslimů světa," hájil se muž, odsouzený za ilegální držení zbraní, za pokus o zničení veřejného vlastnictví a za účast v soukromé milici.

Komplici dostali nižší tresty
Před soudem Trabelzí nestojí sám. Je souzen jako člen třiadvacetičlenné skupiny islámských radikálů z Al-Kajdy v Belgii. Proces provázejí přísná bezpečnostní opatření. Budovu soudu v Bruselu hlídali těžce ozbrojení policisté. - o začátku procesu více zde

Soud zároveň s Trabelzím odsoudil dalších osmnáct členů skupiny, v níž je devět lidí z Belgie, šest Maročanů, čtyři Tunisané, dva Alžířané, Libyjec a Francouz. Tresty se pohybovaly od dvou do šesti let.

Falzifikátoři i ideologové
Mezi trestanými jsou ideologové islámu, falzátoři dokumentů a jejich dodavatelé či různí kurýři do Afghánistánu. Žaloba je viní z poskytování pomoci Trabelzímu nebo z vytváření sítě militantů, kteří získávali dobrovolníky pro Al-Kajdu.

Jedním ze žalovaných je Belgičan Tárik Marúfí, který si už odseděl tři roky za pašování zbraní pro alžírskou extremistickou skupinu GIA. Nyní dostal šest let za účast ve skupině, která verbovala dobrovolníky pro Al-Kajdu a falšovala pro ně belgické pasy.

Tyto pasy se našly i u dvou "novinářů" původem z Tuniska, kteří při sebevražedném atentátu zabili vůdce afghánské opozice Ahmad šáh Masúd. Oba atentátníci pobývali u některých z obviněných. Podle soudu však nelze prokázat, že by Masúdova vražda byla i cílem těch, kdo jsou nyní souzeni.

Fotbalista se zná s Usámou
Bývalý profesionální fotbalista Trabelzí hrával v osmdesátých letech bundesligu za tým Fortuna Düsseldorf. Před svou sebevražednou misí se potkal s Usámou bin Ládinem, šéfem teroristické sítě Al-Kajda.

Po několika schůzkách s bin Ládinem souhlasil, že provede atentát proti Kleine Brogel, což je jediné místo v Belgii, kde zřejmě jsou uloženy jaderné zbraně.

Trabelsi měl osobně sedět za volantem nákladního auta, naplněného výbušninou. Náklaďák měl být odpálen u vojenské kantýny, tedy na místě, kde mohl způsobit množství obětí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video