Exekuce elektrického zařízení (rozvaděčů a transformátorů) se konala ve čtvrtek

Exekuce elektrického zařízení (rozvaděčů a transformátorů) se konala ve čtvrtek ráno v prostějovském průmyslovém parku kvůli rozhodnutí soudu po několikaletých sporech. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Exekutoři si vzali na pomoc při řešení sporu v Prostějově jeřáb

  • 20
Hodně neobvyklý průběh má exekuce, která v současnosti probíhá v průmyslovém parku bývalého podniku Agrostroj v Prostějově. Exekutoři stěhují neforemné a těžké transformátory. Za úkol mají odstranit příslušná elektrická zařízení z míst, kde nemají co dělat.

Exekucí vyvrcholil spor mezi společností Alora, které průmyslový park patří, a podnikatelem Miloušem Pourem z Prostějova.

Radim Opletal z Exekutorského úřadu Olomouc potvrdil, že jde o zcela atypickou záležitost. "Za deset let jsme takových exekucí měli jen pár," řekl.

Do firmy ve čtvrtek ráno přijely těžkotonážní jeřáby a nákladní auta a mimo jiné odvezly čtyřapůltunové transformátory.

Exekuce elektrického zařízení (rozvaděčů a transformátorů) se konala ve čtvrtek
Exekuce elektrického zařízení (rozvaděčů a transformátorů) se konala ve čtvrtek

Šestihektarový areál v sousedství OP Prostějov na konci devadesátých let společnost Alora koupila v rámci konkurzu firmy Agrostroj. Většinu Alory vlastní přes společnost ViP Invest rakouský investor SERA Holding GmbH. Holding zaplatil kupní cenu, areál na své náklady opravil a pronajímá ho.

Dnes zde pracuje na 250 lidí, největším nájemcem je španělská firma Maier, která vyrábí plasty pro automobilový průmysl.

Firma si po čase začala elektřinu dodávat sama

"Kupní smlouva byla jasná. Šlo o to, že kupujeme celý areál bez břemen a závazků. Podnikatel Pour nám dodával elektřinu a před naším nákupem koupil movité věci, čtyři trafa a vybavení transformovny," vysvětlil jednatel Alory Jiří Peichl.

"Aby mohl podnikat v cizím areálu, potřeboval i kabely. Po pár letech proto začal prohlašovat, že mu patří veškeré energetické rozvody vně budov. A začaly potíže, například při stavebním řízení. Když jsme chtěli něco v našem areálu budovat, požadoval, abychom ho žádali o povolení," doplnil Peichl.

Firma to vyřešila elegantně. Koupila si vlastní transformátory a rozvaděče a elektřinu si začala dodávat sama. Po podnikateli Pourovi pak chtěla, aby si své zařízení odvezl pryč. Spor skončil u soudu, který nakonec rozhodl o exekuci.

Pokud si majitel zařízení nevyzvedne, skončí v dražbě

Vyjádření Milouše Poura se nepodařilo sehnat. "Liniová stavba rozvodů pro přepravu elektřiny byla vystavěna na základě stavebního povolení. Tím pádem jde o odstranění stavby. Zařízení je pod stálým napětím a odpojení není možné," argumentoval Pour u soudu.

Exekuci se na poslední chvíli pokusil odvrátit i jeho advokát Miroslav Burget z Prostějova. "Rozhodnutí soudu je zmatečné. Odpojení by ohrozilo další zákazníky, například provoz tavných elektrických pecí," tvrdil Burget.

Exekuce elektrického zařízení (rozvaděčů a transformátorů) se konala ve čtvrtek
Exekuce elektrického zařízení (rozvaděčů a transformátorů) se konala ve čtvrtek

Soudci mu však za pravdu nedali. "Tyto námitky nezpochybňují, že exekuce byla vymezena přesným a nepochybným způsobem," potvrdil předseda senátu Krajského soudu v Brně Jiří Bilík.

Exekutoři nyní transformátory převezli do skladu a vyzvou Poura, aby si je převzal. Jinak skončí v dražbě. Ta by měla pokrýt náklady převozu. Pokud to nebude stačit, stáhnou si zbytek peněz z Pourových účtů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video