Exekuce nájemníky nestraší

Střední Morava - Exekuce bytů – jinými slovy vystěhování nepořádného nájemníka – už dávno není takovým strašákem pro ostatní neplatiče, jak by si města přála. Přesto i tento "bič na dlužníky" často chytnou do ruky. Radnice v Lipníku přitvrdila vůči neplatičům nájemného. Už žádné smlouvání. Kdo neplatí, přijde o byt. Jako v jiných městech.

"Zkoušíme, co se dá. Zabavujeme byty, stěhujeme do holobytů, najímáme vymahače. Když jsme s exekucemi začali, mělo to efekt a dlužníci rychle spláceli. Lidé si však časem i na tvrdá opatření zvyknou," řekla Věra Rychlá, ekonomka Správy domovního fondu města Olomouce, která eviduje na třináct milionů korun dluhů za nájemné v bytech.

První exekuci provedli nyní v Lipníku nad Bečvou. "Budeme tvrdí. Kdo neplatí, o byt přijde. Už nepřipustíme ani žádné splátky. Buď peníze na dřevo, nebo vystěhování," prohlásil starosta Lipníku Vladimír Mikeška (US).

Nájemníci dluží městu téměř půl druhého milionu korun. "Nařídili jsme dvě exekuce, ale jen jednu jsme provedli. Jedna nájemnice totiž ze strachu peníze přinesla," upřesnil starosta. Dodal, že další návrhy na exekuce bytů leží u soudu.

Dlouholeté zkušenosti s vystěhováním neplatičů mají v Jeseníku. "Odstrašující efekt to však moc nemá," soudí Eva Hrdinová z jesenické radnice.

"Doufal jsem, že to budou odstrašující případy, ale většinou ani tato hrozba na dlužníky nezabere. Pamatuji si tak na dva tři lidi, kteří kvůli strachu z exekuce přinesli peníze," přitakal šéf Domovní správy v Prostějově Miroslav Zikmund, kde nájemníci dluží téměř čtyři miliony korun.

Města většinou s dlužníky začnou vyjednávat, jakmile jim nepošlou nájem tři měsíce po sobě. Na řadu pak přicházejí upomínky, někde návrhy dohod na splátkový kalendář. Když se nájemník nemá k zaplacení dluhu, podává město, případně jeho organizace žalobu.

"Potíž je v tom, že než řízení na soudě skončí, uběhne spousta času, a dluh tím pádem narůstá," poznamenala Eva Hrdinová. Nájemníci, které správce jesenických bytů žaluje, dluží třeba "jen" deset tisíc korun. "Měli jsme ale i takové, kteří dlužili až devadesát tisíc korun," doplnil Zikmund.

I on si stýská na dlouhá soudní jednání. Ve většině případů se totiž po verdiktu okresního soudu neplatiči odvolají k vyšší instanci. "V některých případech se soudíme i pět let," podotkl Zikmund.

Co tedy na dlužníky platí? V Prostějově mají dobrou zkušenost s dlužníky v komerčních prostorách, kteří městu dluží asi milion korun. "Pokaždé, když rada rozhodne, že při zvyšování nájmu neuplatní inflační koeficient nájemníkům, kteří mají splacené dluhy, přijdou všichni zaplatit," řekl Zikmund. "Pak se ovšem jejich platební morálka opět zhorší," dodal trpce.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video