Evropu zarazilo vítězství Mečiara

  • 36
Z bruselských kuloárů vyplývá, že Evropa je úspěchem bývalého slovenského premiéra v prezidentských volbách zaražena. Byl to totiž právě Vladimír Mečiar, za jehož vlády přerušila EU vyjednávání se Slovenskem o vstupu do unie - to se žádné jiné kandidátské zemi nestalo.

A i když Mečiarovo případné zvolení prezidentem již asi sotva odvrátí vstup Slovenska do EU, mohlo by zkomplikovat zemi rozjezd po svém vstupu příští měsíc.

Evropští politikové včetně českého prezidenta Václava Klause věc nekomentují a bruselští úředníci jsou zatím zdrženliví. "Doufám, že Slovensko nevybočí z dané trasy zavádění právních principů daných právem EU," řekl mluvčí Evropské komise pro rozšíření Diego de Ojeda.

"A doufám, že Slovensko dokončí proces vstupu do unie. Zatím nemáme žádný důvod myslet si, že by tomu tak nebylo. Je pravda, že politika pana Mečiara v době, kdy byl ještě premiérem, zpomalila Slovensko na cestě ke vstupu do EU. Nemusí to však nutně znamenat, že principy, které praktikoval v minulosti, se přenesou i do budoucnosti," řekl.

Zaznívají však i ostřejší hlasy. "Nemám z toho radost, zvolení pana Mečiara nebude dobré pro Slovensko," řekl poslanec Evropského parlamentu Johannes Swoboda z Rakouska.

Není podle něj vyloučena ani možnost, že by Slovensko mohlo v krajním případě dočasně ztratit své členství v unii. "Pokud by se pan Mečiar choval tak jako v minulosti a vláda ani parlament by jeho činnost nemohly omezit, tak by to mohlo hrozit," řekl Swoboda.

Analytička Heather Grabbeová z Centra pro evropskou reformu s tím souhlasí. "Slovensku to určitě zasadí ránu, protože Mečiar má v Bruselu velmi špatnou reputaci a všichni si stále pamatují, co udělal," uvedla.

Připomněla, že během jeho vlády vydala EU dokonce formální kritiku nedemokratických aktivit. "To je něco, co nikdy předtím žádné kandidátské zemi neudělala," řekla Grabbeová.

Hodně bude záviset na tom, jak by se Mečiar v pozici prezidenta choval, zda by zachoval svou antievropskou rétoriku a do jaké míry by zasahoval do reformních kroků vlády premiéra Dzurindy. "Nemyslím si, že úplně změnil názor, ale pokud bude držet na uzdě alespoň svoje činy, tak bychom s ním snad mohli žít," dodal Swoboda.

Podle něj bude záležet i na tom, zda Mečiarova přítomnost zásadně neochromí oslabenou slovenskou vládu. Mečiar by ji mohl zasáhnout na nejcitlivějším místě, totiž v otázce romské menšiny, kde se čeká, že EU bude vyvíjet daleko větší tlak.

Mohl by i bránit nastartovaným ekonomickým reformám. Podle poslankyně Evropského parlamentu Ursuly Stenzelové z Rakouska však bude záležet i na postupu unie.

"Doufám, že unie bude dostatečně otevřená a nebude dělat předčasné závěry. Pokud bude Slovensko dělat politiku, ke které se zavázalo, tak by nemělo hrát tak velkou roli, kdo je prezidentem," řekla.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video