Evropu děsí další deště

  • 19
Divoké počasí nadále sužuje řadu evropských států. Nejvíce obětí si průtrže mračen a následné povodně vyžádaly na jihu Ruska. Na seznamu mrtvých je už přes čtyřicet jmen. Silné deště zasáhly v posledních hodinách Itálii. Římem se přehnala bouřka s kroupami, ulice města přehradily popadané kmeny a větve stromů. Vyhledávaný jihoitalský ostrov Capri zaplavila splašková voda.

Bouře nad Capri netrvala ani dvě hodiny, ale její následky budou podle místních obchodníků a hoteliérů patrné ještě řadu dní. Zahlcená kanalizace nestačila pojmout přívaly vody, která se vyvalila do luxusních butiků, kaváren a hotelů.

Voda podemlela základy několika budov stojících na strmých svazích ostrova. Podnikatelé si dělají starosti, jak dopadne letošní sezóna, protože zaznamenali prudký pokles návštěvníků. Za "normálního" počasí jich na ostrov denně zavítá asi 20 tisíc.

Přes sever Itálie se přehnala další série mohutných průtrží, které ještě zhoršily situaci, jež v oblasti panuje již několik dní. Škody, které způsobil vodní živel po celé zemi zejména na zemědělských plodinách, překročí podle odhadů desítky miliónů eur. Vinaři oznámili, že letošní sklizeň bude výrazně nižší.

Meteorologové slibují Anglii déšť
Přes osm desítek domů museli evakuovat hasiči na severovýchodě Anglie, kde dlouhotrvající přívalové deště vyvolaly záplavy. Hasičům se podařilo zachránit dva dospělé a dítě z automobilu, který strhl proud vody v ulicích města Scarborough.

Složitá je situace v nedaleké vsi Cayton, jejíž ulice jsou zaplaveny do výše jednoho metru. Obec je přístupná pouze v člunech. Přitom předpovědi počasí nenaznačují obrat k lepšímu, naopak. Na nadcházející hodiny hlásí vydatné srážky.

"Prognóza není vůbec dobrá," konstatoval mluvčí meteorologického ústředí. "Průtrže mračen a následné záplavy lze očekávat zejména v centrální části Anglie a na východě." Podle jiných zdrojů vylití řek z břehů zatím nehrozí.

Blesk zabil italského rybáře
Přívalové deště postihly v sobotu sever Itálie. Problémy způsobily zejména motoristům, v okolí Turínu a Benátek se tvoří dlouhé zácpy. Některé menší silnice byly dočasně uzavřeny, při dešti se po nich valilo až 20 centimetrů vody.

Bouřky provázelo na třicet tisíc blesků, což výrazně přesahuje průměr pro dané období. Jeden z blesků zabil pětatřicetiletého rybáře u Portorolla jižně od Benátek, další zasáhl rychlík Marseille - Milán.

Rumunsko: Čtyři mrtví
Záplavy, které trvaly od čtvrtka do soboty v Rumunsku, si vyžádaly čtyři lidské životy. Povodně postihly 19 ze 41 rumunských krajů.

Nejvíce postižené jsou župy Gorj a Konstanca, kde také zaznamenali ztráty na životech. 

Bylo zničeno 551 domů, 1229 malých hospodářství a 30 veřejných budov. Voda zničila úrodu na rozloze 1150 hektarů. Zničeno je i několik úseků silnic a železnic a asi třicet mostů.

Maďarsko střeží Dunaj
Desítky obcí zaplavily v noci na sobotu rozvodněné řeky na severovýchodě Maďarska. Několik domů se zřítilo, ale oběti na lidských životech nejsou. Záplavy zatím postihly obce v župě Borsod-Abaúj-Zemplén poblíž hranic se Slovenskem. Tamní říčky a potoky vystoupily z koryt následkem vydatných dešťů.

Podle údajů severomaďarského ředitelství vodohospodářského podniku spadlo místy 130 až 160 milimetrů dešťových srážek za 24 hodin. Během soboty se situace uklidnila, hrozí však další srážky.

Od pátku výrazně stoupla hladina Dunaje a jeho přítoků prakticky na celém území Maďarska. Na čtyřsetkilometrovém úseku byl vyhlášen první a druhý stupeň povodňové pohotovosti. Vodohospodáři očekávají, že v Budapešti bude veletok kulminovat v pondělí na úrovni kolem 600 až 625 centimetrů.

Maďarská metropole se připravuje na záplavu. Na nábřeží se uzavírá kanalizace, aby do ní nemohla natéct dunajská voda. Připravuje se také uzavření některých níže položených silnic podél Dunaje v centrálních částech města.

Na jihu Ruska zahynuly desítky lidí
Nejméně 44 obětí včetně dětí si vyžádaly rozsáhlé záplavy v Novorossijské oblasti na jihu Ruska. Záchranáři odvážejí rekreanty, kteří zůstali uvězněni v postižené oblasti. Mnoho lidí se pohřešuje.

Situaci ztěžuje skutečnost, že úřady neznají přesný počet lidí, kteří se ve vyhledávané a levné rekreační oblasti u Černého moře zdržovali. Podle odhadů bylo v oblasti okolo třiceti tisíc turistů.
 
Řeku Širokaja Balka, která zničila stejnojmennou rekreační osadu, překlene o víkendu několik provizorních mostů. Umožní se tak příjezd těžké techniky na uklízení nánosů bahna, kamenů a stromů.

Ruské ministerstvo pro mimořádné situace na základě předběžných údajů uvádí, že vodní živel zničil nebo poškodil přes 200 domů, 18 mostů, kilometry silnic, železnic a vodovodů. Z celé oblasti, kde od čtvrtka platí výjimečný stav, bylo evakuováno přes 1500 lidí.

Rakouskem tekla stoletá voda
Povodně z přívalových dešťů, které zasáhly severní část Rakouska, pomalu opadávají. V západnějších Horních Rakousích již začínají odklízet bahno a odhadovat škody. Ve východnějších Dolních Rakousích ještě v noci zachraňovali poslední skupinu lidí obklíčených vodou.

ZÁPLAVY SRPEN 2002

Ústí hlásí stupeň ohrožení

ON-LINE REPORTÁŽ
(pátek 9. srpna)

fotogalerie

voda zasáhla i Prahu

dopravní zpravodajství

ekonomické dopady

předchozí vývoj

ON-LINE REPORTÁŽ
(čtvrtek 8. srpna)

V Lužci si oddychli, hladina se zastavila

Ničivá povodeň přinesla první oběti

Předpověď však není uklidňující, protože meteorologové nevylučují nové silné deště. Během dlouhotrvajících lijáků napršelo v Rakousku ve středu večer a v noci na čtvrtek až 170 litrů vody na metr čtvereční.

V oblasti Waldviertel severozápadně od Vídně zaplavily vodní masy silnice, přerušily telefonní spojení a zcela izolovaly řadu obcí. O osudu obyvatel získávaly úřady informace jen z vojenských vrtulníků, které monitorovaly situaci ve snaze pomoci v případech přímého ohrožení životů.

Během přeletů bylo zjištěno, že v některých částech postižených obcí se lidé stáhli na stromy či na střechy. Dolnorakouský hejtman Erwin Pröll označil nynější záplavy za nejhorší, jaké lidé pamatují.

Zaplaveno bylo také město Kremže na Dunaji s okolím. Historickým centrem jezdí hasiči na lodičkách a spolu s armádou evakuují obyvatele domů, kteří se před vodou stáhli do vyšších pater. Přístup k městu je velmi stížený, protože voda zaplavila i okolní silnice.

Řeka Kamp, severní přítok Dunaje s hloubkou vody půl metru za normální situace, stoupla na šest metrů. Přitom strhla jeden most a prorazila hráz rybníka, což zvýšilo povodňovou vlnu.

DVA MRTVÍ V RUMUNSKU

Dvě oběti si vyžádaly povodně, které postihly sedm rumunských žup na jihu a jihovýchodě země. Živel zničil přes 200 domů a hospodářství. Zaplaveny jsou stovky hektarů zemědělské půdy, na nichž je zničena také úroda. Zničeno je i několik úseků silnic a železnic a asi tucet mostů.

Říčky a potoky ve vyšších polohách, které se po deštích rozlévaly ve středu, se mezitím zase vracejí do svých koryt. Hladina Dunaje také stoupá, ale veletoku bude trvat ještě nejméně dva dny, než se v něm deště tohoto týdne projeví na maximum.

Nejkritičtější situace v Horních Rakousích je hlášena z obce Perg, kterou povodňová vlna divoce protéká, a z nedaleké obce Schwertberg, která je záplavami izolována od okolního světa. V celé oblasti jsou přerušeny silnice a telefony, spojení umožňují jen nouzové vysílačky Červeného kříže.

V Německu už si oddechli
Narozdíl od Rakušanů si mohou vydechnout obyvatelé oblastí Německa. V Bavorsku voda v řekách vylitých z břehů postupně klesá. V Braniborsku a Berlíně, postižených dešťovými povodněmi ve středu, se voda stáhla, aniž by způsobila výraznější škody.

Hladina na bavorských řekách Dunaj, Inn a Salzach začala klesat zpět. Řada uzavírek na silnicích podél nich proto mohla být opět zrušena.

POVODNĚ NA SLOVENSKU

* Povodně na středním a východním Slovensku, k nimž došlo ve středu v důsledku silných dešťů, pomalu ustupují. Vodohospodáři v příštích dnech naopak očekávají výraznější vzestup hladiny řeky Dunaj.
* Hladina Dunaje by mohla v pátek stoupnout v Devíně na hranici 650 centimetrů a v Bratislavě na více než 700 centimetrů.
* Navzdory tomu by však nemělo dojít k zaplavení domů, pozemků či silnic v takovém rozsahu, jak tomu bylo v okresech Brezno a Rožňava na středním a východním Slovensku.
* Mezi nejvíc postižené patří obce Jovice, Lipovník, Krásnohorská Dlhá Lúka a Brzotín. Prozatím nebyla hlášena žádná vážnější zranění. Materiální škody dosud nejsou vyčísleny.

Také v Pasově si místní orgány oddechly. Nouzové hráze z pytlů s pískem, postavené v některých ulicích ve středu, vesměs nedošly uplatnění, jen některé domy v nejnižších polohách stojí ještě ve vodě.

"Myslím, že tentokrát jsme vyvázli lacino," prohlásil představitel místní policie. Celkový rozsah škod však ještě nemohl být stanoven.

Záplavy po lijácích, které ve středu postihly hlavní město Berlín a okolní spolkovou zemi Braniborsko, zůstanou zřejmě bez větších následků. Voda se postupně stáhla, dopravní omezení byla zrušena, škody na dopravní infrastruktuře se rychle opravují.

V Londýně nejezdily vlaky ani metro
Kolejová doprava, a to jak povrchová rychlodráha, tak metro, musely být zastaveny. Doprava na ulicích byla komplikována vrstvami vody na vozovkách a výpadkem signalizace na křižovatkách.

Přívaly dešťové vody zaplavily několik nádraží a zastavily tak provoz nejen na železnici, ale i na příměstských rychlodráhách. V řadě míst byly podemlety koleje nebo strženy opěrné zídky traťových náspů.

Rozhlas a televize varovaly osoby dojíždějící do centra za prací, aby počítaly s několikahodinovými zpožděními. Nejpostiženější byly severní části Londýna.

Přívalové deště způsobily v Rakousku povodně, jaké obyvatelé nepamatují. Ze břehů se vylévají řeky v Horních Rakousích. V oblasti Waldviertel u českých hranic se lidé museli zachraňovat na střechách domů a na stromech. Přehrada Thurberg vypouští mnohokrát větší množství vody než obyčejně (8. srpna 2002).

Přívalové deště způsobily v Rakousku povodně, jaké obyvatelé nepamatují. Ze břehů se vylévají řeky v Horních Rakousích. V oblasti Waldviertel u českých hranic se lidé museli zachraňovat na střechách domů a na stromech. Přehrada Thurberg vypouští mnohokrát větší množství vody než obyčejně (8. srpna 2002).

Zaplavené slunečnicové pole poblíž vesnice Gedersdorf, která leží asi osmdesát kilometrů severně od Vídně. (8. srpna 2002)

Řeka Širokaja Balka zničila stejnojmennou rekreační osadu na pobřeží Černého moře. Smetla vše, co jí stálo v cestě, včetně automobilu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video