Evropští poslanci chtějí zachovat židovské pohřebiště v Praze

Praha - Podporu Výboru pro zachování židovských hřbitovů v Evropě vyjádřilo 67 poslanců Evropského parlamentu. Sdělila to právní zástupkyně výboru Šimona Mašková. Evropští poslanci vyzvali ministra kultury Pavla Dostála a pražského primátora Jana Kasla k vyjádření úcty k základním lidským právům a svobodám tím, že hřbitov na staveništi ve Vladislavově ulici v Praze 1 prohlásí za kulturní památku a nedopustí, aby se pod ním stavělo, jak zamýšlí vlastník pozemku - Česká pojišťovna.

Poslanci, kteří podpořili živdovské organizace, tvoří přibližně desetinu celkového počtu členů parlamentu. Jejich počet je nestálý s ohledem na rozdílné termíny doplňovacích voleb v jednotlivých členských zemích. Například 4. srpna 2000 měl 626 poslanců.

Řešení České pojišťovny, která chce uložit hroby do betonového sarkofágu a stavět pod ním, považují členové Výboru pro zachování židovských hřbitovů v Evropě, který poslance oslovil, za znesvěcení hrobů.

Členové výboru uspořádali ve čtvrtek tiskovou konferenci, na které oznámili, že v této věci podali žaloby k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Řadu dalších žalob podle svých slov chystají, mimo jiné i na postup úřadů České republiky.

Žalobu považuje místopředseda vlády Pavel Rychetský (ČSSD) za neopodstatněnou. Podle něj absolutně nehrozí žádné riziko, že by soud zastavil stavbu, která je v souladu s vnitrostátním právem a která je na soukromém pozemku.

Vicepremiér Rychetský již dříve řekl, že vláda prohlásila pohřebiště za národní kulturní památku a tím zajistila, že se s ostatky nebude hýbat. Názor, že ČR porušila svým postupem lidská práva, považuje za absurdní.

Podle ministerstva kultury na staveništi nejde o hřbitov, ale o bývalé pohřebiště zrušené v roce 1478.

Také vedoucí archeologického oddělení Pražského ústavu památkové péče Zdeněk Dragoun zdůraznil, že pohřebiště ve Vladislavově ulici zaniklo již v 15. století. Tehdy na něm byly vystavěny obytné budovy. Druhá vlna výstavby se uskutečnila na přelomu 20. století. Dodal, že na území Prahy je více zaniklých hřbitovů. "Například zaniklá křesťanská pohřebiště byla dříve u každého kostela," řekl Dragoun.

Židovská pohřebiště byla podle něj především v okrajových částech nynější Prahy, kde žily židovské komunity. "Dodnes jsou zachovány zbytky židovského hřbitova na Žižkově, který byl z větší části likvidován stavbou žižkovské věže," řekl archeolog.

Pohřebiště ve Vladislavově ulici je ale podle něj nejstarší a po jeho zániku nabyl na důležitosti Starý židovský hřbitov na Josefově.

Členové výboru pro zachování židovských hřbitovů zpochybňují, že pohřebiště bylo v 15. století prodáno, o převodu totiž neexistují dokumenty. Dragoun je ale přesvědčen, že tehdejší panovník Vladislav Jagellonský hřbitov vykoupil. "Jak znám Vladislava, tak to zaplatil," uvedl archeolog.

 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video