Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Zloděj, krádež | foto: Profimedia.cz

Evropští policisté se v Praze poradí, jak na kapsáře

  • 19
Slavný kongres policejních šéfů z mnoha zemí o kriminalitě si televizní diváci patrně pamatují ze seriálu o hříšných lidech města pražského. Nyní se podobná konference uskuteční v Praze a bude věnována kapsářům. Přijedou na ni například Poláci či Němci.

"Nás bude zajímat, jak se postavila německá policie zlodějům v době loňského fotbalového mistrovství světa. Předtím všichni říkali, že se tam sjedou kapsáři z mnoha zemí a bude to velký problém, nakonec to tak špatně nedopadlo," uvedl včera náměstek pražského policejního ředitele Ivan Smékal, který bude na oplátku mluvit o zkušenostech českých policistů.

"V Mnichově také každoročně pořádají slavnost Oktoberfest, takže tamní policisté vědí, jak bojovat s kriminalitou na jednorázové velké akci," dodal náměstek.

Červená karta od policie
V Praze se stane do roka devět tisíc kapesních krádeží. I když policie často sklízí kritiku, že se Praha stala oblíbeným "pracovištěm" pouličních zlodějů, ve skutečnosti se najde ve střední Evropě horší město.

Vyplývá to ze zprávy o kapsářství pražské policie, kterou má MF DNES k dispozici a která bude policistům na nadcházející konferenci sloužit jako podklad.

Dokument porovnává poměry v sedmi středoevropských velkoměstech. Ve Vídni, která je podobně velká jako Praha, hlásí lidé do roka více než pětadvacet tisíc kapesních krádeží. "Naopak nejlépe se zloději bojuje Mnichov," uvedla pražská policejní mluvčí Eva Brožová. V bavorské metropoli okradou do roka kapsáři jen tři tisíce nešťastníků, tedy třikrát méně než v českém hlavním městě.
 
V Mnichově například chodci, kteří si dostatečně nehlídají své věci, dostávají od policistů pro výstrahu symbolickou "červenou kartu" v podobě letáčku.

Policisté tam hodně spolupracují se soukromými detektivy v obchodních domech. Pachatelé, kterým se prokáže, že se kapesními krádežemi živí, dostávají několikaleté tresty vězení. "Z policejních výslechů proto vyplývá, že se kapsáři z východní Evropy Mnichovu vyhýbají," píše se ve zprávě.
 
V Berlíně zase ukazují svědkům krádeží fotoalba s tvářemi "známých firem" mezi kapsáři.

V absolutních číslech si sice nejlépe na první pohled vedou Bratislava a ještě více Varšava s necelým tisícem krádeží tohoto druhu, ale tam také jezdí méně turistů. "Před každými Vánocemi běží na Slovensku v rádiu celodenní program o kapsářích, kde vystupuje více policistů po sobě," mluví o prevenci bratislavská policejní mluvčí Alena Toševová.

K tomu je však potřeba dodat, že ne všichni postižení, a to se týká i Prahy, krádeže hlásí a v každé zemi platí, co je ještě přestupek a co trestný čin.

S čím se mohou pochlubit kolegům Češi?
V Praze pracuje podobně jako v jiných metropolích speciální tým "Kapsa" policistů v civilu, kteří celý den loví v terénu kapsáře.

Před zloději dnes dokonce varují šoféři pražského metra: "Druhý vůz, máte tam kapsáře," ozve se třeba z rozhlasu uvnitř vagonu. "Jde o vlastní iniciativu řidičů, kteří už kapsáře znají," komentoval to mluvčí Dopravního podniku Ondřej Pečený.

Setkání policejních ředitelů středoevropských zemí se koná jednou za půl roku a pokaždé ho pořádá jiné město.


Video