Palestinští úředníci podle zjištění Evropského účetního dvora berou platy, i když nepracují.

Palestinští úředníci podle zjištění Evropského účetního dvora berou platy, i když nepracují. | foto: Reuters

Brusel posílá do Gazy miliardy. Platí Palestincům za to, že nepracují

  • 204
Desítky tisíc Palestinců v pásmu Gazy dostávají od EU z daní evropských daňových poplatníků plat, i když kvůli politické situaci nechodí do práce. Zjistil to audit Evropského účetního dvora. Účetní nyní navrhují přerušit financování platů a důchodů v pásmu a pomáhat jen západnímu břehu Jordánu.

Peníze palestinské samosprávě proudí skrze tzv. evropský program podpory. Paradoxně navzdory skutečnosti, že EU, stejně jako např. Spojené státy, pokládá hnutí Hamas, vládnoucí Gaze, za teroristickou organizaci.

Evropský účetní dvůr nyní přichází s tvrzením, že přímá finanční podpora palestinské samosprávě potřebuje revizi. Audit totiž prokázal, že Evropané platí Palestince, kteří ve skutečnosti vůbec nechodí do práce.

Agentura AP k auditu uvedla, že 61 tisíc obyvatel pásma včetně příslušníků bezpečnostních složek přestalo chodit do práce poté, co se hnutí Hamas po převratu v roce 2007 ujalo moci. Šéf palestinské samosprávy na západním břehu Jordánu Mahmúd Abbás tehdy souhlasil s tím, že platy zaměstnancům samosprávy mají běžet dál, pokud nezačnou pracovat pro Hamas. Chtěl tak oslabit vliv radikálního hnutí, které Abbáse zbavilo vlivu na Gazu, uvádí AP.

Pomoc EU se rozplývá v korupci

Unie od roku 1994 poskytla palestinskému obyvatelstvu pomoc přes 5,6 miliardy eur (přes 150 miliard korun), na platech pro 170tisícový úřednický aparát obou palestinských území se podílí jednou pětinou. Od roku 2008 je nejrozsáhlejším programem přímá finanční pomoc, která do roku 2012 poskytla přibližně jednu miliardu eur (asi 27 miliard korun).

Podle kritiků se nicméně finanční pomoc rozplývá v korupci a její účelnost je mizivá. To nepřímo připustil i Evropský účetní dvůr: "Je třeba provést některé zásadní změny, například mít palestinskou samosprávu k tomu, aby provedla více reforem, především ve vztahu ke státní službě," řekl novinářům Hans Gustaf Wessberg, který za audit odpovídal.

Reakce Evropské komise

Evropská komise (EK) v reakci na audit uvedla, že "pomocí palestinské samosprávě v otázce platů a penzí a sociálních dávek nejohroženějším skupinám Unie hmatatelně přispívá ke dvoustátnímu řešení izraelsko-palestinského konfliktu" (celé vyjádření zde).

"EK a Evropská služba pro vnější činnost berou na zřetel, že palestinská samospráva musí dále podporovat své pracovníky v Gaze coby klíčový prvek udržení přítomnosti (palestinské samosprávy, vládnoucí Západnímu břehu) v Gaze (...). Je nutné najít řešení, jež vezme v potaz záležitosti zmíněné účetním dvorem a zároveň umožní samosprávě podporovat své zaměstnance v Gaze," uvedla EK.

Závěry účetního dvora si ale těžko lze vykládat jako tvrdou kritiku samotného principu pomoci Palestincům. Dvůr například ocenil, že se Evropské komisi a unijním diplomatům vůbec podařilo finanční podporu samosprávy zorganizovat.

EU chce zapojit i Izrael

Unie by se podle Wessberga měla snažit najít způsob, jak přimět Izrael, aby ze své strany napomohl zajistit vyšší účinnost evropského programu. Izrael podle evropských úředníků klade překážky ekonomickému rozvoji palestinských území, což prý je "komplikací pro ekonomickou udržitelnost tamních rozpočtů a tím i pro účinnost evropského programu".

Wessberg také zmínil, že palestinská samospráva v poslední době nabírá mnoho zaměstnanců, přičemž její hospodaření je ve ztrátě, což není dlouhodobě udržitelná situace. Rostoucí počet příjemců a klesající podpora programu ze strany dalších dárců už loni vedla k velkým prodlevám ve vyplácení platů.

Účetní dvůr tak navrhuje přesunout finanční podporu tak, aby směřovala jen na západní břeh Jordánu. Doporučuje přesnější kontroly podle stanovených ukazatelů výkonnosti, ale především podmínění pomoci reformami z palestinské strany. Což je těžké už proto, že samospráva nefunguje jednotně.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video