Smířlivějšího novoročního projevu Václava Klause si evropský tisk nevšiml.

Smířlivějšího novoročního projevu Václava Klause si evropský tisk nevšiml. | foto: Michal Kamaryt, ČTK

Evropský tisk se bojí českého předsednictví, Klaus je prý „doktor No“

  • 281
Česko se stalo po převzetí kormidla EU opět jedním z hlavních témat evropských deníků. A jejich pozornost si kontroverzními výroky vydobyl Václav Klaus. Tisk ho nazývá "tragickou postavou", "českým doktorem No" i "veřejným nepřítelem". České předsednictví média stále přijímají s obezřetností a obavami.

Německé deníky Frankfurter Allgemeine Zeitung a Die Welt předvídají, že české předsednictví bude klidnější než aktivismus francouzského prezidenta Nikolase Sarkozyho.

Podle Die Welt se však dá očekávat střet Mirka Topolánka a Angely Merkelové proti Sarkozymu v otázce řešení hospodářské krize. Francouzský prezident totiž prosazuje miliardové výdaje na oživení ekonomiky, zatímco Češi a Němci jsou pro menší státní zásahy.

Možný přínos českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga pro řešení blízkovýchodního konfliktu Die Welt nepřeceňuje. "V současném konfliktu pásma Gazy nehraje Praha podstatnou roli, to si velké státy EU vyjednají mezi sebou," napsal podle ČTK německý deník. - čtěte Schwarzenberg odjede na Blízký východ v neděli, plán mise oznámí dnes

Mirka Topolánka německý tisk většinou chválí. "Na Klause lze pohlížet jako na tragickou postavu," píše ale týdeník Die Zeit. "Vysoce inteligentní, vzdělaný muž, jemuž se tak líbí role kverulanta, že nerozezná rozdíl mezi sovětskou nesvobodou a omezeními, s nimiž je třeba se smířit, protože člověk nemůže bezohledně plundrovat planetu nebo nemůže mít stále pravdu v klubu 27 států."

The Times: Tváří Česka bude Klaus

Na Václava Klause se soustředí i britské The Times. Podle nich prezident sice není vůdčí postavou českého předsednictví, ale stane se jeho mediální tváří. Čeští diplomaté v Bruselu chtějí omezit Klausovo angažmá na jednu řeč k Evropskému parlamentu a předsedání setkání EU s Kanadou či s Ruskem, píší The Times.

Sporů mezi vládou a prezidentem, které by mohly oslabit schopnost ČR vést Evropu, se bojí i britský The Independent. S českým předsednictvím podle deníku přicházejí "choulostivé časy".

Před "slabou českou vládou" a euroskeptickým prezidentem varuje i levicový britský deník The Guardian.

El Pais: Pozor na český obrat k Východu

Václavu Klausovi se věnuje i komentátor předního španělského deníku El Pais. Prezidenta nazývá "nestoudně protievropským" a jeho konfrontaci s Evropskou unií "deliriem".

Více než Klaus s Topolánkem, jehož evropanství považuje za rozumné, však deník analyzuje českou představu o zahraniční politice. Jejím zásadním bodem, který Topolánek obhajoval i na schůzce s francouzským prezidentem Sarkozym, je totiž posílení spolupráce EU se zeměmi bývalého Sovětského svazu. - čtěte o jednání Mirka Topolánka a Nicolase Sarkozyho v Paříži

El Pais tento plán nekritizuje, ale varuje, že "enormně napíná vztahy s Moskvou, a to v rozporu se zájmy německé kancléřky Angely Merkelové".

"České předsednictví je kvůli tomu všemu nutno uvítat s veškerou opatrností," citovala španělský deník ČTK.

Podle Francouzů je Klaus Dr. No, sami se však pletou

Přední francouzský deník Le Figaro si pro Klause na druhý lednový den vyhradil dvě filmová přirovnání. Prezidenta pokřtil "českým doktorem No" v narážce na geniálního vědce s napoleonským komplexem, který byl hlavní zápornou postavu z prvního filmu o Jamesi Bondovi.

Francouzští novináři Klause nazvali i "pražským Machiavellim" a "veřejným nepřítelem" ukrytým za hradbami Pražského hradu. Toto přízvisko ve Francii patřilo nejznámějšímu zločinci 20. století Jacquesu Mesrinovi, o kterém pojednává současný dvoudílný francouzský filmový hit.

Klaus prý "vyvine veškeré úsilí, aby od nynějška do 30. června 'kazil zábavu'," cituje ČTK francouzský deník. V jednom se však novináři ze země galského kohouta spletli. Mezi věci, které prý český doktor No odmítá, zahrnuli kromě ekologie, antidiskriminačních zákonů a jednotné měny i výstavbu amerického radaru v Brdech.

Klaus se přitom už letos v létě nechal slyšet, že smlouvu o radaru podepíše bez váhání, pokud projde parlamentem. Podporu radaru jako "transatlantické vazbě" pak zopakoval při prosincovém střetu s europoslanci na Pražském hradě. - čtěte hradní přepis jednání, kde se Klaus vyjadřuje i k radaru


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video