Václav Klaus během projevu v Evropském parlamentu (19. února 2009)

Václav Klaus během projevu v Evropském parlamentu (19. února 2009) | foto: Francois Lenoir, Reuters

Evropský tisk označuje Klause za „kacíře“, jeho projev ale i chválí

  • 695
Čtvrteční projev českého prezidenta Václava Klause v Evropském parlamentu zaznamenaly všechny významné evropské deníky. V dnešních komentářích vyvolal rozporuplné reakce. Některé listy používají obrat "heretik Klaus", jiné naopak míní, že je Lisabonská smlouva opravdu v krizi, a že tedy Klaus může mít pravdu.

"Klaus vždy vyvolával vášně, má zaryté odpůrce i obdivovatele," píší slovenské Hospodárske noviny pod titulkem Eurooptimisté a heretik Klaus. "Skutečně jej baví za každou cenu být osamělým běžcem prorážejícím si cestu davem přitakávačů, pro něž je nejjednodušší 'sežrat' většinový názor," píší Hospodárske noviny.

KLAUS V EUROPARLAMENTU

EU je revolučním experimentem, řekl Klaus bučícím europoslancům

"Nadšené, nekritické evropanství mu oprávněně připomíná nedávné ódy na komunistické světlé zítřky a jeho zpochybňování má své místo v diskusi o budoucnosti EU... Evropa potřebuje heretiky, jako je Klaus, protože bez nich by 'církev eurooptimistů' příliš zpyšněla," uzavírají Hospodárske noviny.

Klausův projev na BBC

Německý deník Die Welt konstatuje, že očekávané Klausovy "údery" v jeho čtvrtečním projevu v EP přes mírný počátek nakonec přece jen přišly. "A sedí, protože předkládá historická srovnání, která musí v hlavním městě Evropy bolet."

Rakouský deník Der Standard konstatuje, že reakce na Klausův projev sahaly v široké škále od "trapnosti" až po "skandální neuctivost fanatických eurooptimistů". Upozorňuje také na názor některých europoslanců, že Klaus sice zkritizoval státní zásahy do tržního hospodářství, sám ale žádný recept nepředložil.

Klaus v německém deníku Die Welt

Slovenský deník SME v souvislosti s Klausovým vystoupením uvažuje o tom, že celá Lisabonská smlouva je v krizi, protože prakticky všechna opatření přijímaná proti současné globální krizi jsou v nejzákladnějším rozporu s podstatou Evropské unie.

"Festival ekonomického nacionalismu a ochranářské tvořivosti, který úřaduje už v celé Evropě, je v takovém rozporu s volným pohybem zboží, kapitálu, služeb a práce, tedy základními principy Unie, že odevzdání dalších 50 kompetencí do Bruselu, zřeknutí se jednomyslnosti ve prospěch 'kvalifikované většiny' či změna hlasovacích poměrů ve prospěch větších zemí, což jsou klíčové novinky Lisabonské smlouvy, vypadá ještě nebezpečněji než kdy jindy," píše slovenský deník.

Komentář na Klausův projev rakouském listu Der Standart

"V této situaci je horší než přijetí Lisabonu jeho nepřijetí. Vůdce českého senátního odporu proti smlouvě Jaroslav Kubera může snít, že si vzbouřenecké Česko vymůže podobně jako Irové takzvaný opt-out, čili jakési výjimky. Právě a obzvlášť dnes je však mnohem reálnější představa, že krach Lisabonu bude v dané krizi využit k takové sérii kroků, o jakých se Kuberovi ani Klausovi (který ve čtvrtek potvrdil, že vůči EU není alternativa) ani nesnilo," uzavírá SME.

Premiér Topolánek včera neměl čas sledovat Klausův projev, proto svůj konkrétní názor na něj prozradil až dnes. Ve čtvrtek ho jen komentoval obecnými tezemi o svobodě. Řekl, že by podepsal každou větu, kterou prezident pronesl. "Nevím, co koho na tom projevu pobouřilo," řekl novinářům. Komentáře tisku jsou podle něj nestoudné.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video