Pan Vladimír podal ihned trestní oznámení a následně i podněty ke státnímu zastupitelství a ústavní stížnost, v České republice se nápravy nedomohl. (Ilustrační foto)

Pan Vladimír podal ihned trestní oznámení a následně i podněty ke státnímu zastupitelství a ústavní stížnost, v České republice se nápravy nedomohl. (Ilustrační foto) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Soud ve Štrasburku: čeští policisté nelidsky ponižovali zadrženého

  • 233
Česká republika porušila Evropskou úmluvu o lidských právech, rozhodl Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Podle verdiktu se Česko dopustilo nelidského a ponižujícího zacházení vůči Vladimíru K. z Aše. Toho policisté bezdůvodně zavřeli do cely a bolestivým způsobem spoutali.

Policisté v roce 2010 zadrželi tehdy 54letého pana Vladimíra, když se vracel v noci z baru svého kamaráda domů.

Zastavilo u něj vozidlo městské policie a strážníci po něm podle webu Ligy lidských práv požadovali občanský průkaz. Muž neměl doklad u sebe a strážníci trvali na tom, aby si nastoupil do auta a jel s nimi. Pak jej odvezli na služebnu státní policie, kde sdělil svoje osobní údaje.

Policisté mu pak prý oznámili, že se dopustil přestupku, když močil na veřejném prostranství. Musel vyndat všechny věci z kapes a dýchnout si do balonku.

Zadržený ale oponoval, proč má dýchat, když neřídil a nic neudělal. Policisté mu řekli, že je opilý a že je zadržen. Pak jej chtěli zavřít do cely, tomu se ale začal muž slovně bránit, že nic neudělal a že by spíš měli kontrolovat opilce, kteří ničí věci.

Policisté mu ale zkroutili ruku za záda, odvedli ho do cely násilím a připoutali k úchytu ve stěně. Po krátké době mu připoutali i druhou ruku, spoutali nohy a nechali ho bolestivě viset za ruce. Podle pana Vladimíra ho policisté v cele bili pěstmi do hlavy, zad a hrudníku. Lékařská zpráva potvrdila zranění zápěstí, hrudníku, páteře a hlavy.

V Česku se spravedlnosti nedomohl

Pan Vladimír podal ihned trestní oznámení a následně i podněty ke státnímu zastupitelství a ústavní stížnost, v České republice se ale nápravy nedomohl. Incidentem se podle ministerstva spravedlnosti zabývala Inspekce Policie, která však v září 2010 věc odložila.

Proto se obrátil do Štrasburku. Nárokuje si i 100 tisíc Kč za způsobenou újmu. Tu mu ale štrasburský soud zatím nepřiznal, protože v jeho kauze stále probíhá soudní řízení před českým soudem a není vyloučeno ani mimosoudní jednání s vládou. Podle tiskové zprávy ministerstva spravedlnosti ale Evropský soud přiznal stěžovateli jako náhradu nákladů řízení 189 eur (asi 4725 korun). 

Řádné vyšetřování trestné činnosti policistů měla od roku 2012 zajistit nová Generální inspekce bezpečnostních sborů.

"Podle našich poznatků se však nezměnilo personální obsazení ani metody nové inspekce a ta nadále kryje nepřiměřené násilí policistů. Mezi její metody patří nečinnost ve vyšetřování nebo předání trestního oznámení k vyřízení samotné policii, takže o nezávislém a efektivním vyšetřování policejního násilí zatím nemůže být řeč," komentuje současný stav právní ředitelka Ligy lidských práv Zuzana Candigliota.

Policisté měli opilého poslat k lékaři

Ministerstvo spravedlnosti upozornilo, že podle znaleckých posudků předložených v Štrasburku nic nedokazuje, že policisté Vladimíra K. skutečni bili. Zadržený muž byl v době incidentu navíc značně opilý, což značně snížilo věrohodnost jeho výpovědi.

Soud nicméně rozhodl, že policisté překročili nutnou mez už jeho připoutáním v cele, což podle něj může být odůvodněno pouze za výjimečných okolností. Neospravedlňuje je ani fakt, že opilec prokopl dveře cely. Neobstál ani argument, že strážci zákona se připoutáním snažili chránit zdraví Vladimíra K.

Zadržený muž K. se podle soudu boucháním do dveří snažil policisty přivolat,  jeho jednání tedy prý nebylo vedeno destrukčními úmysly. Strážníci ho ale naopak stále razantněji připoutávali, což v něm muselo nutně vyvolávat pocity strachu, utrpení a podřízenosti.

Na základě této argumentace tedy soud došel k závěru, že dané zacházení Vladimírovi K. působilo nezanedbatelnou bolest a byl podroben ponižujícímu zacházení.

Odvolání? Záleží na vládě

Podle právníka poškozeného Davida Netušila bude rozhodnutí štrasburského soudu pravomocné za tři měsíce, pokud se proti němu ČR neodvolá. "Štrasburský soud trvá také na tom, aby byla věc řádné vyšetřena," podotkl advokát pro ČTK.

Proti rozsudku Evropského soudu se ale nelze klasicky odvolat. "Lze jen požádat o postoupení věci Velkému senátu Evropského soudu pro lidská práva a to může udělat jen vláda. Je tedy na vládě, zda tuto žádost podá," vysvětlil iDNES Robert Schuster z tiskového odboru ministerstva spravedlnosti. Vláda má na podání žádosti tři měsíce.

"Ministerstvo spravedlnosti bude analyzovat zda podá nebo nepodá opravný prostředek. Ministerstvo vnitra v tuhle chvíli žádné kroky činit nebude," sdělil iDNES mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue