Evropský soud řekl, že Češi smí podnikat v EU

  • 1
(Od zpravodaje MF DNES) - Státy Evropské unie nesmějí bránit Čechům ani jiným občanům z kandidátských zemí v samostatném podnikání na svém území. Tak rozhodl Evropský soudní dvůr, nejvyšší soud Evropské unie. Podle soudu dávají asociační dohody mezi unií a jednotlivými uchazeči jejich občanům stejné právo na samostatně výdělečnou činnost v unii, jaké mají jiní obyvatelé EU.

"Tito státní příslušníci jsou oprávněni k takovému nakládání, jež není o nic méně výhodné než nakládání s firmami a občany členských států," uvedl soud. Je to vůbec poprvé, co v této věci postavil členy a nečleny EU na stejnou úroveň. Jeho výrok se týká řemeslníků, obchodníků i jiných samostatně výdělečně činných profesí.

Státy unie jsou tak povinny vydávat pobytová víza žadatelům, kteří chtějí na jejich území podnikat.  To ovšem neznamená, že je musí vydat každému. Žadatel o vízum musí předložit důvěryhodný podnikatelský plán a musí se vykázat dostatečnými prostředky (například pro Německo to je 25 tisíc marek).

Navíc musí prokázat, že jejich samostatné podnikání nebude zástěrkou pro práci u nějaké firmy - tím se má předejít narušení omezení pro volný pohyb pracovníků, které pro uchazeče nadále platí. Po splnění těchto podmínek by jim státy unie neměly odmítat pobytové vízum jako dosud, a to ani kvůli své imigrační politice.

Ta, jak soud v Lucemburku rozhodl, totiž není absolutním privilegiem států, které nemohou touto cestou likvidovat práva plynoucí z asociačních smluv. Pro Čechy Marcela Malíka a Julia Barkociho, kteří tohoto úspěchu dosáhli spolu s polským manželským párem a jednou Bulharkou, je to však porážka: soud totiž zároveň rozhodl, že právě oni v unii pracovat nemohou.

Důvod tkví v tom, že tam nepřišli s podnikatelskými záměry, ale jako žadatelé o azyl či jako turisté a studenti.  Pan Malík žádal po odmítnutí práva na azyl v Británii o povolení pracovat jako uklizeč, Julius Barkoci chtěl být zahradníkem.

Při pohovoru s britským úředníkem se pan Malík prý nechal slyšet, že bude tak dlouho žít ze sociálních dávek, dokud mu jeho podnikání nepřinese dostatečný příjem. Oběma dal nyní soud ještě jednu šanci: po návratu do Čech se mohou znovu ucházet o víza, která by jim samostatnou výdělečnou činnost v Británii umožnila.


Video