Evropský soud poprvé rozhodl o eutanazii

  • 164
Evropský soud pro lidská práva potvrdil, že smrtelně nemocný člověk nemá právo předčasně ukončit vlastní život. O eutanazii rozhodoval vůbec poprvé. Nevyléčitelně ochrnutá Diane Prettyová žádala, aby ji manžel mohl beztrestně podat jed. Když neuspěla u britských soudů, obrátila se na tribunál ve Štrasburku, který byl její poslední šancí. Jiná Britka v obdobné při uspěla. Je známa pod jménem Miss B.

Matka dvou dětí trpí nevyléčitelným nervovým onemocněním pohybového ústrojí. Pohybuje se díky invalidnímu vozíku. Od krku dolů je paralyzována a musí být krmena speciální hadičkou.

Nejvyšší britská soudní instance zamítla odvolání Diane Prettyové v listopadu 2001. Žena se proto rozhodla obrátit na Evropský soud pro lidská práva.

Její právníci tvrdili, že britské zákony porušují pět bodů evropské úmluvy o lidských právech včetně práva na život, zákaz nelidského zacházení či ochranu soukromí.

MISS B

V den, kdy štrasburský soud vynesl zamítavý rozsudek, zemřela žena, které britský soud  22. března smrt dovolil. Rozsudek nabádá lékaře, aby vzali pacientce život. Zcela ochrnutá žena s nezkaleným úsudkem, která téměř rok marně žádala lékaře, aby ji odpojili od přístrojů, má podle soudu právo zemřít. Soudkyně verdikt zdůvodnila tím, že lékaři nesmí ignorovat její prosby a mají ji odpojit od přístrojů, když o to žádá.
VÍCE ZDE

Evropský tribunál, v němž zasedlo sedm soudců, všechny argumenty odmítl. Soudci se shodli, že základní právo na život v sobě nezahrnuje právo na sebeusmrcení. Evropský soud pro lidská práva vynesl rozsudek týkající se otázky eutanázie vůbec poprvé.

"Soud propásl šanci napravit určitý nedostatek, který je v zákonech," neskrývali zklamání advokáti Prettyové, kteří mají tři měsíce na to, aby se odvolali. Pokud to udělají, bude se případem zabývat velká porota, v níž zasedá sedmnáct soudců.

Brian Pretty naznačil, že se britskou vládu pokusí přimět ke změně zákona a že s prosbou své manželky chce ještě něco podniknout.

Prettyová žádala, aby jí její manžel Brian pomohl spáchat sebevraždu, aniž by mu za to hrozil postih. Britský korunní prokurátor ale jeho trestní stíhání nevyloučil. Proto se obrátila k soudu. Podle britských zákonů čeká každého, kdo by někomu pomohl spáchat sebevraždu, čtrnáct let vězení.

Lordové: Smrt z milosti je nezákonná
K Evropskému soudu pro lidská práva se Prettyová odvolala. když neuspěla u nejvyšší britské soudní instance, která funguje v rámci Sněmovny lordů. Před tím už případ řešil Nejvyšší soud, který žádost Prettyové rovněž zamítl.

"Cítím, že nemám vůbec žádná práva," řekla po rozhodnutí Sněmovny lordů Diane Prettyová.

"Každého průměrně citlivého člověka musí dojmout děsivá muka, která paní Prettyovou čekají. Má před sebou vyhlídky ponižující a bolestivé smrti," řekl Lord Bingham, jeden z pěti lordů, který zpečetil její osud.

"Zabití z laskavosti je ale podle zákona zabití. Asistovaná sebevražda je proti zákonu a žádný jedinec nemá moc takový zákon nedodržet nebo obejít bez souhlasu parlamentu," zdůvodnil rozhodnutí Bingham.

Měl by mít smrtelně nemocný člověk právo rozhodnout
o ukončení svého života? Hlasujte v ANKETĚ

Britský premiér Tony Blair řekl, že nemá v úmyslu zákon o asistované sebevraždě měnit. "Rozhodnutí záleží na svědomí parlamentu, ale obávám se, že já osobně nejsem změně zákona nakloněn," uvedl premiér.

"Vyzkoušela jsem veškerou možnou léčbu včetně utišujících prostředků a s nemocí jsem bojovala od počátku," namítá Diane Prettyová. "Pokud by mi bylo umožněno rozhodnout, kdy a jak zemřu, měla bych pocit, že se mi podařilo získat zpět alespoň trochu kontroly nad životem a zachovat si důstojnost."

Muset žít či moci zemřít?
Boj Diane Prettyové o právo zemřít rozdělil britskou splolečnost na dva nesmiřitelné tábory.

Nizozemsko je jedinou zemí na světě, kde má lékař dovoleno ukončit život. Musí být splněny tyto podmínky: pacient musí nesnesitelně trpět a o smrt opakovaně požádat; diagnózu lékaře musí potvrdit regionální komise specialistů;  život pacienta bude ukončen pod lékařským dohledem adekvátním způsobem.

"Domníváme se, že Sněmovna lordů rozhodla správně," prohlásil mluvčí Britské lékařské asosciace, která eutanazii už řadu let oponuje. "Asociace uznává, že stav paní Prettyové je výjimečně vážný, na druhou stranu ale jde o relativně vzácné onemocnění a změna zákona by měla negativní dopad na řadu lidí," řekl mluvčí.

"Přes 80 procent lidí si myslí, že Diane má právo rozhodnout, jak zemřít," prohlašuje Deborah Anettsová, ředitelka Společnosti pro dobrovolnou eutanazii.

"Diana hájí lidská práva a právo pacienta na vlastní volbu. Pokud máme mít kontrolu nad svými životy, tak se s námi musí zacházet jako s dospělými a musíme mít právo sami učinit taková náročná rozhodnutí, jako Diane," podotkla Anettsová.

Diana Prettyová opuští se svým manželem Brianem Sněmovnu lordů. Nejvyšší soudní instance v Británii zamítla žádost 43leté smrtelně nemocné ženy, aby jí manžel mohl pomoci ukončit život. (29. listopadu 2001)

Diane Prettyová a její manžel Brian hovoří s novináří po vynesení rozsudku Evropského soudu pro lidská práva, který nedovolil nevyléčitelně ochrnuté ženě, aby dostala od svého muže beztrestně jed. (29. dubna 2002)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video