Prezident Václav Klaus se setkal s hlavou Evropské unie Hermanem Van Rompuyem.

Prezident Václav Klaus se setkal s hlavou Evropské unie Hermanem Van Rompuyem. | foto: David Neff, MAFRA

Evropský prezident? Klaus přijal „vysokého představitele EU“

  • 39
Kdyby prezident Václav Klaus nakonec nepodepsal Lisabonskou smlouvu, "evropský prezident" by tady nebyl. Po napínavých peripetiích se to nakonec vloni stalo, a tak se Klaus v pátek poprvé osobně setkal se ztělesněním takové Evropské unie, s jakou nesouhlasí. A váhal nad oslovením.

Na osmisekundovém stisku ruky s "evropským prezidentem" Hermanem Van Rompuyem a povinných úsměvech do kamer to nedal příliš znát. Svůj odstup však vyjádřil už dopoledne, před hradní schůzkou.

"Mé názory na Unii a její chod jsou známé a na setkání s tímto vysokým představitelem nebudou řešeny, není třeba se obávat," uklidňoval. Jedním dechem tím však také snížil úlohu Van Rompuye. "Přijmu tohoto vysokého představitele EU, jako jsem celá léta přijímal další vysoké funkcionáře," dodal.

Váhal, jak bude Van Rompuye oslovovat. Oficiálním pojmenováním je to předseda Evropské rady a neoficiálně se mu i pod vlivem angličtiny říká "evropský prezident". "Někdo mi dneska položil otázku v SMS, jak ho budu titulovat, já nevím, to si teprve musím ujasnit... Předseda, nebo jak se má jmenovat," řekl dopoledne na zasedání Bezpečnostní rady státu.

Klaus: Jak ho budu oslovovat, nevím

Správně vyslovit funkce "generála Picka, náčelníka generálního štábu," Klausovi potíž nedělalo. Obsah půlhodinové schůzky s Van Rompuyem ani jeden nekomentoval. Nevíme, o čem se bavili, ani jak ho oslovoval. Pokud s ním mluvil v oblíbené angličtině, pak se slovu "president" patrně nevyhnul. Mohli se také bavit o ekonomice, oba byli ministry financí.

Předseda Evropské rady mluví třemi jazyky a ve funkci je prakticky od ledna. Předtím byl belgickým premiérem, který uklidnil vážné národnostní rozmíšky rozpadající se země. V listopadu ho šéfové vlád EU zvolili na post vytvořený v reformní Lisabonské smlouvě, aby zastupoval premiéry, kteří se na tomto postu dosud co půl roku střídali a svět byl zmaten.

Evropský prezident včera zakončil první turné po členských zemích v Praze, kde už byl několikrát soukromě, jak řekl. S tiskem zatím nemluví, setkává se hlavně s šéfy států a vlád kvůli ekonomickým plánům.

Kvůli tomu svolal šéfy států na neformální summit 11. února, kterým naznačil, že nehodlá být jen loutkou v rukou velmocí. Chce probrat, jak EU ekonomicky koordinovat a jak držet státní finance na uzdě, aby obstála v konkurenci s Čínou či Amerikou a zároveň nešlo jen o řeči o "lisabonské strategii" jako dosud.

Včera to předjednával i s premiérem Janem Fischerem. Navíc probírali klimatické plány a pomoc Haiti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue