Gruzínský prezident Giorgi Margvelašvili

Gruzínský prezident Giorgi Margvelašvili | foto: Profimedia.cz

Gruzie vykročila na západ. Europoslanci schválili asociační dohodu

  • 26
Evropský parlament stvrdil asociační dohodu mezi Unií a Gruzií. Měla by posílit vzájemné hospodářské vztahy mezi „osmadvacítkou“ a kavkazskou republikou, která se kvůli své proevropské orientaci dostala pod zvýšený tlak z Ruska.

Pro se vyslovilo 490 poslanců, zatímco proti bylo 76. Dalších 57 zástupců nebylo přítomno, informovalo tiskové středisko Evropského parlamentu. Zbytek z celkových 751 poslanců se hlasování zdržel.

Volbě ve štrasburském sídle europarlamentu přihlížel gruzínský prezident Giorgi Margvelašvili. Nechal se slyšet, že ratifikace přibližuje Gruzii rodině evropských států. 

„Gruzie touto novou dohodou získává nové nástroje integrace do evropských struktur, a také Evropa získává velmi spolehlivou zemi v regionu, orientovanou na partnerství,“ prohlásil Margvelašvili na tiskové konferenci před hlasováním. „Politicky a historicky se má Gruzie do EU dostat a nakonec v ní bude,“ prohlásil. Hlasování europoslanců sledoval také jeho předchůdce Michail Saakašvili.

Ujednání obsahuje rozsáhlou ekonomickou část, který umožňuje odstranit drtivé množství dovozních cel či zakázat vývozní cla na všechno zboží z EU. Podle řady europoslanců je jednou z nejambicióznějších dohod o volném obchodu, které kdy EU s třetími zeměmi sjednala.

Ruské námluvy s Abcházií

Dohoda s Gruzií je třetí ze série obdobných ujednání. Europarlament už dal dříve zelenou asociační dohodě s Moldavskem a podstatně sledovanější dohodě s Ukrajinou. Představitelé EU, Ukrajiny, Moldavska a Gruzie koncem června podepsali asociační dohody na summitu v Bruselu (podrobnosti o tom zde). Gruzie následně dohodu s Bruselem ratifikovala v červenci. Aby mohla začít platit, musí ji posvětit i všechny členské státy EU.

Gruzie své vazby s EU posiluje od takzvané růžové revoluce v roce 2003. Od červnového podpisu asociační smlouvy s EU však podle analytiků čelí zvýšenému ruskému tlaku. Moskva podporuje separatistické gruzínské provincie Abcházii a Jižní Osetii, které se od Gruzie odtrhly po krátké válce v roce 2008.

Koncem listopadu podepsal šéf Kremlu Vladimir Putin s prezidentem separatistické Abcházie Raulem Chadžimbou navzdory nevoli Gruzie v jihoruském Soči dohodu, které mimo jiné počítá s vytvořením společných rusko-abcházských jednotek pod velením Moskvy.

Tito vojáci by měli hlídkovat i na hranici mezi odštěpeneckou republikou a Gruzií. Moskva se rovněž zavázala poskytnout Abcházii v nadcházejících třech letech rozsáhlou finanční pomoc ve výši až šesti miliard korun. Počítá přitom i s modernizací abcházské armády.

Kritici Kremlu varují, že listopadová dohoda Ruska s Abcházií je předstupněm k formální anexi odštěpeneckého území.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue