Evropský parlament rozhodl o Česku bez Temelína

Evropský parlament schválil rezoluci o České republice, která se přímo nezmiňuje o jaderné elektrárně Temelín. Poslanci tak zamítli návrh dodatku klubu Zelených, který přijetí Česka do Evropské unie nespuštěním Temelína podmiňoval. Rezoluce, kterou schválilo 504 z 535 poslanců, tedy zdůrazňuje nutnost vysokých standardů jaderné bezpečnosti a zkoumání dopadů na životní prostředí, bez zmínky o jakékoli konkrétní elektrárně.
Za nejlépe připravené země jsou považovány Česká republika, Maďarsko, Slovinsko, Estonsko, Kypr, jisté pochybnosti panují kolem Polska. Všechny tyto země si vytyčily jako svůj interní termín přistoupení 1. leden 2003.

V komentáři zpravodaj Jürgen Schröder napsal, že Česká republika potřebuje provést reformu veřejné správy. Češi podle něj logicky předpokládají, že budou mezi prvními bývalými komunistickými státy střední Evropy, které se připojí k Evropské unii. EU musí podle Jürgena Schrödera splnit své slovo. "Lidé v České republice by prostě nepochopili, kdyby za pár let splnili podmínky přistoupení, a přesto zůstali stát před vchodem," dodal.

Benešovy dekrety
Ohledně Benešových dekretů vítají poslanci ochotu české vlády zkoumat zákony a dekrety Benešovy vlády z let 1945 a 1946, které jsou nadále v platnosti. To má pomoci zjistit, zda odporují platnému právu EU a kodaňským kritériím. Podle velvyslance České republiky při EU Libora Sečky je však tato formulace jistým nedorozuměním, protože česká vláda se takto konkrétně nezavázala. Podle Sečky může složité hledání kompromisů na parlamentní půdě způsobit že některé části jsou vzdáleny realitě.

Dětská prostituce
Dokument dále žádá, aby česká vláda i Evropská komise věnovaly pozornost problémům sexuální turistiky, dětské prostituce a obchodování se ženami hlavně u hranice s Německem.

Účinné soudnictví
Rezoluce rovněž vyzývá českou vládu, aby rychle zahájila program k zajištění nezávislosti a účinnosti soudnictví a aby zajistila nezávislost audiovizuálních médií. Tento dodatek prosadila baronka Nicholsonová of Winterbourne na podnět amerických podnikatelů, kteří se domáhají práva ve sporu o televizi Nova. Chce dosáhnout především toho, aby se v České republice zkrátily odvolací lhůty v soudních procesech.

Ochrana životního prostředí
Parlament v rezoluci dále říká, že je potěšen reakcí kabinetu premiéra Miloše Zemana na loňskou kritickou zprávu Evropské komise. Žádá ale, aby se věnovala větší pozornost předpisům o ochraně životního prostředí. Poslanci Evropského parlamentu kritizovali snahu vlády odložit liberalizaci telekomunikačního trhu.

Rezoluce si všímá i pozitivního vývoje ekonomické situace v zemi a vítá restrukturalizaci a privatizaci bankovnictví. Poslanci kladně hodnotí i zákon o bankrotech.

V dokumentu jsou dva odstavce věnovány postavení romské menšiny. Poslanci by uvítali větší účast Romů v politice zejména na místní úrovni a žádají o využívání fondů z programu Phare.

Noví členové do roku 2004
Evropský parlament se vyslovil pro přijetí prvních nových členů ze střední a východní Evropy do Evropské unie do roku 2004. Článek je součástí obsáhlé rezoluce EP o rozšiřování unie a je nejpodstatnějším stanoviskem, jaké kdy parlament k tomuto procesu schválil. Dokument sice není závazný pro členské státy unie, Radu Evropské unie (EU) nebo Evropskou komisi, ale bude mít značný politický vliv.

"Evropský parlament navrhuje, aby instituce EU, členské státy a kandidátské země udělaly vše, co je v jejich silách, a zajistily tak, že Evropský parlament bude moci schválit první smlouvy o přistoupení před volbami do EP v roce 2004, tedy aby tyto země měly možnost se účastnit těchto voleb," praví se ve schválené rezoluci.

Výsledek jednání je kompromisem mezi křesťanskými demokraty, socialisty a liberály. Podle místopředsedy socialistického klubu Klause Hänsche by splnění tohoto přání znamenalo, že by nejlépe připravené země musely přistoupit k EU v průběhu roku 2003.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video