Evropský parlament rozhazuje peníze daňových poplatníků

- Velmi kritická je zpráva vnitřního auditora o hospodaření Evropského parlamentu. To vyvolává nervozitu v institucích Evropské unie, kde se parlament obvykle předvádí v roli ochránce morálky a etiky. Mezi hříchy jsou jmenovány úmyslné přeplácení dodavatelů, neoprávněné příjmy, porušování pravidel zadávání zakázek a rozkrádání majetku.

Podle týdeníku European Voice důvěrná zpráva, jež zatím neprosákla do tisku, upozorňuje zejména na nedostatek účetních v sekretariátech výborů a politických klubů, na velkorysé rozhazování peněz bez řádné evidence, nebo na vyplácení peněz úředníkům na základě falešných skutečností.

Vyjímkou není ani ledabylost - tak se například zapomnělo vybrat 18 měsíců nájemného za pronajímanou budovu Evropského parlamentu.

Nejhorší však je, že se v parlamentu krade - podle týdeníku v období 1998-99 zmizelo 11 887 evidovaných předmětů v hodnotě více než pěti miliónů eur (180 miliónů korun).

Celkově spravuje Evropský parlůament přes miliardu eur z kapes daňových poplatníků. Zpráva tedy nijak nevylepší jeho pověst ve veřejnosti.

Tím spíš, že další rána přichází z Lucemburku, kde Evropský účetní dvůr dokončil předběžnou zprávu o hospodaření politických klubů v Evropském parlamentu.

Poprvé se o ní mluvilo na plenárním zasedání tento týden - šéf socialistů Enrique Barón Crespo přiznal, že odhalila "drobné problémy", nad nimiž se bude třeba "seriózně zamyslet".

Zatímco nejpočetnější křesťanští demokraté mlčeli, předseda liberálů Pat Cox přiznal, že dostali špatnou známku například za vyplácení vyššího cestovného mezi Bruselem a Štrasburkem, než kolik činí dálniční mýto.

Slíbil to okamžitě napravit a vyzval spolu s ostatními k vypracování statusu evropských politických stran, který by upravil i jejich financování.

Současně předložil německý sociálnědemokratický poslanec Helmut Kuhne svou zprávu o personální politice v aparátu parlamentu. Uvedl v ní, že při obsazování dobře placených míst hraje větší roli "přítelíčkování" než skutečné schopnosti uchazečů.

Vyzval generálního tajemníka Juliana Pristleye, aby zavedl dlouhodobý výhled přijímání zaměstnanců a netrpěl už "personální politiku za zavřenými dveřmi".

Popsané nešvary nestačí sice na skandál, svědčí ovšem o pokračující rozmařilosti a laxnosti, jíž byl Evropský parlament vždy proslulý.

Zdůrazňují také, jak je škodlivé pravidelné měsíční stěhování všech 626 poslanců a většiny personálu mezi Bruselem a Štrasburkem, kde má Evropský parlament své "hlavní sídlo".

Vrhají stín na shromáždění, jež pod heslem boje proti podvodům a nepravostem vyvolalo loni tažení proti Evropské komisi, které vyvrcholilo demisí týmu v čele s Jacquesem Santerem.

Evropský parlament - Štrasburg


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video