Evropský parlament otevřel dveře Turecku

  • 302
Evropský parlament podpořil zahájení přístupových rozhovorů s Tureckem. Mají začít bez průtahů. Pokud Turecko vstoupí, bude unie sousedit s Irákem. Rozhodnutí musí ještě potvrdit státníci členských států unie na summitu ve čtvrtek a pátek v Bruselu.

Pro přijetí obsáhlé rezoluce bylo 407 poslanců, proti 262, zdrželo se jich 29.

Rezoluce klade důraz na sledování pokroku v dodržování lidských práv, svobody vyznání a postavení žen v turecké společnosti. Rozhovory budou podle poslanců přerušeny, jestliže Ankara v těchto požadavcích "couvne".

Většina z 24 českých europoslanců hlasovala pro rezoluci. Podle vlastních vyjádření to byli poslanci za ODS, KSČM i ČSSD.

Odmítavé stanovisko v tajném hlasování zaujali, také podle vlastních slov, bývalý ministr zahraničí Josef Zieleniec a Tomáš Zatloukal, oba poslanci za KDU-ČSL Zuzana Roithová a Jan Březina.

Stejně se k rezoluci vyjádřil i bývalý ředitel Novy Vladimír Železný, který působí v euroskeptickém klubu. Právě členové tohoto klubu jsou autory nejtvrdších pozměňovacích návrhů, jež označovaly jednání s Tureckem za škodlivé a požadovaly uspořádání národních referend na toto téma.

"Měli bychom Turecku poskytnout status nesmírně otevřené ekonomické spolupráce, v politické integraci bychom však měli být velmi obezřetní," řekl Železný ČTK.

K těmto návrhům se ale ostře ozvala druhá strana. Turecký premiér začátkem týdne v Istanbulu prohlásil, že pokud Brusel odmítne přijmout jeho zemi, čeká Evropu vlna teroru z rukou islámských teroristů. "Žádná jiná země nemusela čekat 41 let," citoval Recepa Erdogana deník The Times. - více zde

Evropská komise doporučila už začátkem října členským státům, aby zahájily přístupové rozhovory s Tureckem. Zdůvodnila to pozitivním vývojem v zemi. "Komise se domnívá, že Turecko dostatečně splňuje politická kritéria a doporučuje, aby začala přístupová jednání," píše se v usnesení. - více zde


Video