Předseda Svobodných Petr Mach

Předseda Svobodných Petr Mach | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Kritici EU ztratí v europarlamentu část vlivu, Machova frakce zanikla

  • 136
V Evropském parlamentu je o jednu frakci méně. Mluvčí parlamentu Jaume Duch-Guillot oznámil rozpad skupiny Evropa svobody a přímé demokracie (EFDD), jejímž členem byl i český europoslanec Petr Mach. Skupinu opustila lotyšská zastupitelka, čímž počet zastoupených národů klesl pod přípustný limit.

Frakci Evropy svobody a přímé demokracie opustila lotyšská europoslankyně Iveta Grigule. „EFDD nadále nemá členy z nejméně sedmi zemí, proto byla dnes prohlášena za rozpuštěnou,“ napsal mluvčí Duch-Guillot na sociální síti Twitter. Grigule chce podle slov svého spolupracovníka být nezávislou europoslankyní, důvody vystoupení z frakce EFDD neoznámila.

16.října 2014 v 12:36, příspěvek archivován: 16.října 2014 v 13:46

Latvian MEP Iveta Grigule left #EFDD group today. #EFDD no longer has members from at least 7 countries, so declared dissolved today. #EP

Frakce byla spojovaná především s britskou Stranou nezávislosti spojeného království (UKIP) Nigela Farage. Kromě 24 britských europoslanců byli největší skupinou Italové z Hnutí 5 hvězd (M5S) Beppeho Grilla.

Po dvou poslancích měla v EFDD nacionalistická formace Švédští demokraté a litevský Pořádek a spravedlnost exprezidenta Rolandase Paksase. Kromě Petra Macha a lotyšské europoslankyně byla ve frakci jedna francouzská poslankyně z kandidátky francouzské Národní fronty (FN), která se ovšem s předsedkyní radikální partaje Le Penovou názorově rozešla a vznik Farageovy frakce tak v zásadě umožnila.

Mach se snaží o „resuscitaci“ frakce. Euroskeptikům jde o vliv

„Pokud se do večera nepodaří získat ‚náhradníka‘, budeme se snažit dát frakci dohromady ještě v následujících dvou dnech, abychom nemuseli zůstat nezařazení,“ sdělil iDNES.cz český europoslanec Petr Mach.

Agentuře ČTK řekl, že podle informací z frakce ke kroku Griguleovou „dotlačilo vedení europarlamentu“, které ji údajně mělo odměnit pozicí ve vedení jedné ze zahraničních delegací. „Pro nás je to samozřejmě rána pod pás a nevybíravý tlak ze strany koalice eurolidovců a eurosocialistů, která vede Evropský parlament,“ prohlásil Mach. Pokud se frakci obnovit nepodaří, hodlají kritici EU dál pracovat i bez zázemí vlastní skupiny.

K existenci frakce je potřeba nejméně 25 europoslanců, ovšem ze sedmi zemí. Skupina má právo na sekretariát a administrativní zázemí placené z parlamentního rozpočtu.

Jednotlivé frakce také jmenují vlastní zpravodaje, kteří komunikují s oficiálním zpravodajem pro parlamentní tisky a tlumočí mu stanoviska a návrhy frakcí (takovým stínovým zpravodajem například v minulosti býval Evžen Tošenovský z ODS, zastupoval Evropské konzervativce a reformisty). Frakce rovněž mohou interpelovat Evropskou radu či Evropskou komisi.

Zánikem frakce ztratili nejtvrdší kritici EU také zastoupení v tzv. Konferenci předsedů, která sdružuje šéfy frakcí a předsedu Evropského parlamentu. „Konference organizuje práci Parlamentu a připravuje program jednání,“ uvádí portál Euroskop.cz.

Vzhledem k hlasovací převaze dvou největších frakcí Evropského parlamentu - lidovců a socialistů - nicméně nebyl vliv EFDD na rozhodování europarlamentu zásadní.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue