Evropský konvent by neměl být jen debatním klubem

Praha - Němečtí poslanci Evropského parlamentu Jo Leinen a Elmar Brok přivítali rozhodnutí Rady pro všeobecné záležitosti, která se sešla 8. října v Lucemburku a jednala mimo jiné o budoucnosti Evropské unie a reformě zřizovacích smluv. Na základě závěrů jejího jednaní bude kandidátským zemím přiznán status pozorovatele v Konventu o budoucnosti Evropské unie.

Elmar Brok, který je předsedou Zahraničního výboru Evropského parlamentu, a Jo Leinen, předseda Unie evropských federalistů, se domnívají, že cílem Konventu by mělo být dosažení společného postoje, ne pouze nastínění budoucích alternativ vývoje EU. Jo Leinen navíc dodal, že by Konvent měl být zmocněn připravit návrh Ústavní smlouvy, a to do června 2003. Podle názoru Elmara Broka by měl být mandát Konventu rozšířen i na otázky týkající se bezpečnostní a obranné politiky. Zároveň ovšem uvedl, že úspěch Konventu bude záležet na autoritě jeho předsedy. Vyjádřil se rovněž v tom smyslu, že podpoří zahájení činnosti Konventu tak, aby mohly být závěry předloženy již v říjnu 2003 během italského předsednictví.

O návrzích předložených Konventem by se mělo jednat na Evropské radě v prosinci 2003. Evropská unie by tak předešla konání další mezivládní konference, která by trvala minimálně šest měsíců. V tomto smyslu se musí rozlišovat mezi legislativní a výkonnou funkcí Evropské rady, z níž především ta první by se měla odehrávat pod dohledem veřejnosti.


Video