Evropskou ústavu nepodepíšu, říká Klaus

  • 130
Dva vrcholní politici, prezident Klaus a premiér Gross, v neděli hodinu mluvili na televizní obrazovce. Ale minuli se: každý vystoupil na jiném televizním kanále. Zatímco Klaus se snažil zaujmout tématem Evropská unie, Gross strávil většinu času kauzou Přibyl.

Klaus v Sedmičce na Nově prohlásil, že nepodepíše novou evropskou ústavu. "Protože tu věc beru jako velmi spornou, nechám ji podepsat někým jiným," řekl kategoricky.

Prezident sice kritizuje další prohlubování evropské integrace dlouhodobě, ale to, že euroústavu nepotvrdí, řekl poprvé. Nepovažuje také za vhodné, aby referendum o ní bylo spojeno s parlamentními volbami v roce 2006, jak o tom uvažuje Gross.

Na adresu premiéra prezident vstřícně prohlásil, že si přeje, aby jeho vláda fungovala. A to i když je Gross z ČSSD, tedy strany, která mu není blízká. "Nezastávám heslo - čím hůře, tím lépe," tvrdil Klaus.

Své vztahy s novým premiérem považuje za "férové". Jedna z mála výhrad, kterou k vládě měl, se týkala veřejných financí. "Vláda pokračuje v poloreformní politice, zatímco situace vyžaduje razantní zákrok," stěžoval si.

Ano pro Grosse nefungovalo
Premiér Gross vzbudil pozornost tím, že si jeho Úřad vlády stěžoval na průběh Nedělní partie na Primě. Gross totiž jednoznačně prohrál telefonické hlasování, ve kterém mohli televizní diváci říci, zda věří jeho slibu z volebních billboardů: "Myslím to upřímně." Pro Grosse hlasovalo jen 21 procent lidí, proti 79 procent.

Úřad vlády však výsledek zpochybnil. "Volala nám řada lidí, kteří se nemohli dovolat, když chtěli hlasovat ano," řekla mluvčí vlády Věra Dušková. Prima přiznala, že číslo, kde mohli diváci Grosse podpořit, určitou dobu nefungovalo, a omluvila se.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video