Londýnský klub Chelsea patří mezi týmy, kde místní fotbalisté téměř nemají šanci si zahrát. Nelíbí se to ani Unii.

Londýnský klub Chelsea patří mezi týmy, kde místní fotbalisté téměř nemají šanci si zahrát. Nelíbí se to ani Unii. | foto: Kieran Doherty, Reuters

Evropskou unii začal po skandálech zajímat sport

  • 2
Sport čekají převratné změny: do centra svého hledáčku si ho poprvé v historii vzala Evropská unie. Chce zveřejňovat příjmy hráčů, přímo neodmítá minimální kvóty pro domácí fotbalisty, volá po přísnějších podmínkách pro sázení či lepším boji proti dopingu, žádá také tvrdší postihy za projevy rasismu.

Důvod? Sport je podle Bruselu natolik zatížený skandály, dopingem, korupcí či předkoupenými výsledky zápasů, že už není možné to ponechat jen tak bez povšimnutí.

Nová snaha Evropské komise, která tento týden vydala takzvanou Bílou knihu k evropskému sportu, však příliš pozitivní odezvu nevyvolala. Někteří ji považují za vágní a nedostatečnou, jiní za zbytečnou a odmítají, aby se úředníci do oblasti tak specifické, jako je sport, míchali.

Dokument přímo nenavrhuje nové regule. "Sázíme na samoregulaci," říká evropský komisař pro výchovu, vzdělání a kulturu Jan Figeľ.

Bílá kniha je však začátkem procesu, který k zákonům ve sportu může vést. A to by byl přelom, protože dosud Unie do této oblasti zasahovala jen v případě porušení pravidel jednotného trhu, například vzniku monopolů.

Komise mimo jiné navrhuje:
Povinné zveřejňování výše příjmů, jako je to například u zámořské NHL. Nenavrhuje však přímo uvalit strop na platy hráčů.

Zvážit kontrolu nad agenty hráčů, kteří jsou často zapleteni do korupčních skandálů a obviňováni ze zneužívání začínajících sportovců. Jak regulovat praxi agentů, však komise hodlá navrhnout až na základě plánované analýzy.

Přísnější podmínky pro sázení na výsledky zápasů, které bývají mnohdy předkoupeny. I zde komise hodlá provést studii a až pak předloží návrh.

Lepší koordinaci v boji proti dopingu. Například fotbalové svazy si dosud samy určují, jak často se hráči testují.

Zákaz vstupu na stadiony pro lidi odsouzené za násilí by byl platný ve všech státech EU.

Zvláštní pozornost komise věnovala kvótám na počet domácích hráčů především ve fotbale. Komise je nenavrhuje, ale nepostavila se proti jejich zavedení. Jde o to, aby domácí hráči měli šanci si vůbec za své týmy zahrát.

Běžně se totiž stává, že za slavné týmy Real Madrid, Barcelonu či Arsenal nastoupí ze tří čtvrtin cizinci, zatímco domácí hráči si takříkajíc neškrtnou.

Komise sice potvrdila, že v rámci EU nesmí být nikdo přímo diskriminován kvůli občanství, "za jistých podmínek ale právě kvóty mohou být tou cestou, jak udržet určitou sportovní disciplínu ve vlastní zemi," říká Figeľ.

Ačkoli je dokument komise spíše bázlivým pokusem než tvrdým zásahem do dosud netknuté oblasti sportu, už se na jeho adresu ozývají kritické hlasy. Proti je například Mezinárodní olympijský výbor.

"Toto rozhodně není ta správná cesta, jak povzbudit sport," řekl agentuře AFP prezident výboru Jacques Rogge. Podle šéfa organizace zastřešující světový fotbal FIFA Seppa Blattera by měl Brusel nechat sport na pokoji.

Naopak její evropský partner, UEFA, označil dokument "za krok kupředu". Komise se v každém případě pustila na tenký led. Kolem sportu se točí velké peníze: jen v roce 2004 touto oblastí proteklo na 407 miliard eur.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video