Jiří Balvín

Jiří Balvín | foto: Nguyen Phuong Thao , MF DNES

Evropské peníze na kulturu už nebude rozdělovat ministerstvo kultury

  • 1
Peníze z evropských fondů určené na kulturní projekty už nebude rozdělovat ministerstvo kultury, ale ministerstvo pro místní rozvoj. Na dnešním zasedání o tom rozhodla vláda. Resort kultury kvůli rozdělování fondů dlouhodobě čelil kritice.

Práci ministerstva kultury při plnění projektů dotovaných skrze Integrovaný operační program (IOP) evropských fondů kritizovalo především ministerstvo pro místní rozvoj. Vláda je dnes vyslyšela a projekty převedla pod jeho správu. Na kulturní projekty je v IOP vyčleněno zhruba sedm miliard korun.

Ministerstvo pro místní rozvoj kritizuje hlavně špatný odhad rychlosti čerpání fondů. Ministerstvo kultury dlouhodobě nedodržovalo plán a ve skluzu je i letos. Špatnou alokací přišlo tak podle MMR přišlo o jednu miliardu korun. 

"U některých realizovaných projektů došlo k výraznému zpoždění oproti původně nastavenému harmonogramu. Za vysoce rizikové jsou považovány ty projekty, jejichž realizace musí být ukončena nejpozději do konce roku 2014 a zároveň nemají ukončeno zadávací řízení na na stavební část. Jedná se o revitalizaci interiéru chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře, obnovu národní kulturní památky Hřebčín v Kladrubech nad Labem a o vzdělávací a kulturní centrum Broumov," vysvětlila situaci pro iDNES.cz ředitelka kabinetu ministra kultury Jiřího Balvína Pavla Zdráhalová.

Peníze z Bruselu

Integrovaný operační program je zaměřený na rozvoj IT ve veřejné správě, služby v oblastech sociální integrace, veřejného zdraví a zaměstnanosti, národní podporu cestovního ruchu a využití kulturního bohatství, čímž se většinou rozumí památková péče. Pro stávající programové období 2007 až 2013 je na to vyčleněno až 1,58 miliardy eur (zhruba 41 miliard eur).

"Vzhledem k velmi neuspokojivému stavu čerpání prostředků z EU při využívání potenciálu kulturního dědictví v kompetenci Ministerstva kultury, jsme byli nuceni navrhnout převedení delegovaných činností na Ministerstvo pro místní rozvoj. Dlouhodobě se Ministerstvu kultury nedaří účinně řešit krizovou situaci. Věřím, že tento krok povede k nápravě,“ objasňuje důvody návrhu ministr pro místní rozvoj František Lukl.

MMR je nespokojené i s dalšími kroky ministerstva při čerpání z evropských fondů. "Prodlužování lhůt u administrativních procesů a nedostatečná spolupráce s příjemci v oblasti veřejných zakázek, v důsledku čehož zadávací řízení vykazují vysokou chybovost, čímž výrazně brzdí realizaci projektů. Nedaří se účinně pracovat s rizikovými projekty a přijatá opatření se jeví jako neúčinná," kritizuje dál ve své tiskové zprávě.

"Aspekty, které ovlivnily zpoždění jsou zejména charakter projektů a problémy doprovázející proces výběru nejvhodnějšího dodavatele," dodala Zdráhalová.  

Vláda uložila Jiřímu Balvínovi dokončit rozpracované činnosti v administraci, zpracovat hloubkovou analýzu jednotlivých projektů a připravit rozpočtové opatření k převodu financování a administrativy na MMR.  Není to poprvé, kdy MMR přebírá projekty dotované skrze IOP od jiných resortů. Dříve se jednalo například o projekty Ministerstva vnitra.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video