Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Rozkrádání evropských dotací hlídá nový portál, stát moc sdílný není

  • 15
Zastavit rozkrádání strukturálních fondů EU a zvýšit transparentnost politické sféry, takový je cíl projektu FondyEu.eu. Podle občanského sdružení Naši politici a Nadačního fondu proti korupci, kteří jsou jeho tvůrci, se o něco podobného měl už dávno postarat stát.

Podle ředitele Nadačního fondu proti korupci Petra Soukenky dosud chyběl nástroj, který by umožnil sledovat, kdo peníze z evropských zdrojů získává. Nový portál umožňuje vyhledávat informace o příjemcích eurodotací: ukazuje s nimi spojené projekty, veřejné zakázky, ekonomické a personálních vazby i spojení s politiky či lobbisty. 

Jak to funguje

Pomocí vyhledávače lze například zjistit, že na projekt Hotel 99 Chomutov šla v rámci ROP Severozápad částka přesahující 49 milionů Kč, že za projektem stojí podnikatel a člen ústecké ODS Ahmad Raad, a že jeho společnost President Securities dále získala další 47milionovou dotaci na projekt Apartmány 99 Chomutov. Přímo na webu projektu si můžete přečíst i související články z médií.

Podporu otevřeného přístupu k informacím proklamovala Nečasova vláda už ve svých začátcích stejně jako boj s korupcí. Soukenka naznačil, kde může být další problém: politici na transparentnosti nemají dostatečný zájem, protože mohou být sami zapojeni do rozkrádání fondů. Spuštění portálu má postrčit českou veřejnou správu k tomu, aby informace sama jasně a přehledně zveřejňovala.

Hodně muziky za málo peněz

Získat informace o tom, kde končí peníze z evropských dotací, bylo až dosud podle autorů projektu FondyEu.eu velmi pracné, přestože je řešení rychlé a levné. Příprava projektu trvala tři měsíce a jeho finanční náročnost shrnuli zástupci obou iniciativ slovy "hodně muziky za málo peněz".

Náklady na webové stránky včetně "nutné investigace" na tiskové konferenci ke spuštění portálu vyčíslili na asi 40 tisíc Kč, celkové náklady pak nepřesáhly částku 100 tisíc Kč.

Státní správu by podle nich měl obdobný projekt přijít řádově na stovky tisíc korun, které se státu podle Soukenky okamžitě vrátí, pokud ovšem nebude postupovat v zajetých kolejích předražených zakázek: "Je trošku riziko, aby to samé, co nás stálo 40 tisíc, stát nepořídil za 1,2 miliardy."

Resty státní správy

FondyEu.eu

Projekt spojuje data z následujících zdrojů

I když se snaží být optimisty, tvůrci projektu "neměli pocit, že by někdo chtěl, aby projekty byly transparentní," jak poznamenal Fiala. V lepším případě se podle něj jedná o opomenutí, za které teď musí ČR draze platit, v horším je to záměr.

Autoři portálu by byli rádi, kdyby o projekt projevila zájem veřejná správa a chystají se ho představit Ministerstvu pro místní rozvoj. Kontakt už navázali s českým zastoupením Evropské komise. Ta již provozuje portál Mapa projektů, kde lze na mapě České republiky procházet projekty podpořené penězi ze strukturálních fondů.

V současnosti je pozastaveno vyplácení dotací v pěti ze sedmi regionálních operačních programů. Rozdělování evropských dotací je dlouhodobě terčem kritiky zejména pro neúměrný vliv krajských politiků na výběr projektů i jejich kontrolo. Skandály provází zejména ROP Severozápad, kde audit zjistil chyby ve všech projektech, které kontroloval. Evropská komise následně udělila Ústeckému kraji pokutu 2,4 miliardy, kraj může navíc úplně přijít o dotace, které mu EK už loni pozastavila.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video