Evropská ústava: Vláda prosadila své

  • 22
Koalice po rozčilené debatě o evropské ústavě přehlasovala opozici. ODS ani komunistům se nepodařilo prosadit návrhy, aby vláda musela konzultovat své vyjednávání o ústavě s Poslaneckou sněmovnou. Při vyjednávání se tak bude česká delegace řídit stanoviskem, jež před týdnem schválila vláda.

Mimořádnou schůzi svolala ODS, které se nelíbí, že opozice nemohla ještě před jednáním v Římě říct své připomínky.

Vlastimil Tlustý prohlásil, že premiér plíživě vede Česko do evropského superstátu. Špidla kontroval a obvinil ODS z haiderizace politické scény.

Občanští demokraté nechtějí evropský superstát, kterému vládne cizí panovník z Bruselu, ale zachování unie národních států, řekl šéf poslanců ODS Tlustý. Připomněl některé nedodržené sliby Habsburků.

Premiér Špidla označil jeho argumenty za demagogii. Poslancovo jméno přitom nezmínil a hovořil o něm jako o "tom člověku".

Premiér uvedl, že jasně definovaným zájmem Česka je efektivní evropská integrace. To, co podle něj předkládá ODS, je cesta na okraj a do izolace. Dodal, že občanským demokratům nezáleží na budoucnosti země.

Opozice chce jiné referendum než vláda
Špidla chce, aby evropskou ústavu posoudili občané. Kabinet proto podle něj předloží sněmovně návrh zákona o obecném referendu.

Tuto myšlenku přitom odmítali i někteří koaliční politici. Zdůvodňovali to tím, že jde o příliš složitý dokument, který by lidé mohli jen obtížně nastudovat.

ODS chce prosadit speciální zákon pouze pro referendum o euroústavě. Takový zákon zatím parlament přijal pouze jednou. Češi na jeho základě rozhodli o vstupu do Evropské unie.

Zákon o obecném referendu by naopak umožnil pořádat všelidová hlasování o různých věcech.

"Nepochybně existuje řada otázek prvořadého významu, se kterými je správné se obrátit na lid," soudí premiér.

Vláda se zřejmě přiklonila k referendu o euroústavě z obavy, že by ho neprotlačila parlamentem. Potřebovala by totiž, aby pro něj zvedlo ruku 120 poslanců. Při klíčových hlasováních si přitom nebývá jistá ani nadpoloviční většinou.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video