Berlaymont, sídlo Evropské komise | foto: Evropská komise

Europoslancům se nelíbí vznik Rusnokovy vlády, chtějí prověrku

  • 682
Neobvyklého postupu při vzniku nové české vlády si všimli i v europarlamentu v Bruselu. Dva jeho vysocí představitelé žádají Evropskou komisi, aby rychle prověřila současnou situaci v České republice. Obávají se, že postupy v české politice odporují unijním hodnotám.

O rychlou prověrku požádali místopředseda Evropského parlamentu Othmar Karas a šéf tamního zahraničního výboru Elmar Brok. Po Evropské komisi chtějí, aby zjistila, zda vznik vlády v České republice neodporuje unijním hodnotám.

Oba poslanci se domnívají, že Rusnokova vláda, která nemá podporu parlamentu, nerespektuje principy lisabonské smlouvy. Komise by proto jako "strážkyně smluv" o EU měla situaci rychle prověřit.

Václav Klaus: Ať nám do toho Evropská unie nekecá

Prezident Miloš Zeman, který nečekaně pověřil Jiřího Rusnoka sestavením úřednické vlády, brzy na oznámení z Bruselu reagoval. "Víte, každý se snaží nějakým způsobem zviditelnit," vzkázal z Červeného Kostelce na Náchodsku, kde byl na návštěvě tamního hospicu (více čtěte zde).

"Já sám bych nezkoumal EU, protože se domnívám, že za ni odpovídá právě europarlament. Stejně tak bych nezkoumal Ústavu ČR, která jasně říká, že prezident republiky jmenuje předsedu vlády, aniž by stanovila podmínku, že tuto vládu musí předem, opakuji - předem - schválit Sněmovna."

A následně dokonce přešel do protiútoku vůči Karasovi, jenž stojí za žádostí o prověrku: "Samozřejmě, že podle ústavy do 30 dnů musí tato vláda předstoupit před Sněmovnu a požádat o důvěru. Přál bych tedy místopředsedovi evropského parlamentu, aby se dříve, než bude mluvit, seznámil s Ústavou České republiky."

Podle Karase, člena rakouské křesťanské demokracie, by ovšem státoprávní principy a základní evropské hodnoty měly být prosazovány a kontrolovány bez ohledu na stranickou příslušnost a zemi. "Vláda je odpovědná parlamentu," píše Karas v prohlášení na svém webu. "Vytvoření vlády, která v něm nemá oporu, nepřispívá ke stabilitě země."

Požadavek dvou europoslanců o prověření jmenování Rusnokovy vlády s hodnotami EU považuje za naprosto nesmyslný i Richard Falbr, vedoucí delegace ČSSD v Evropském parlamentu. Prezident podle něj postupuje v souladu s Ústavou, i když neortodoxně. "Evropská unie nemá vůbec žádný důvod na iniciativu těchto dvou poslanců reagovat," napsal Falbr ve svém prohlíšení.

Zeman pověřil Rusnoka sestavením úřednické vlády poté, co padla středopravá koalice premiéra Petra Nečase. Nový kabinet však nemá vůbec jistou parlamentní podporu. Někdejší vládní koalice proto prezidentův postup ostře zkritizovala, neboť sama sehnala dostatečný počet poslaneckých podpisů, aby vytvořila vlastní vládu.

Podívejte se, jak Zeman jmenoval Rusnokovu vládu

10. července 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video