Rtuťový teploměr

Rtuťový teploměr | foto: Profimedia.cz

Evropská unie vyhlásila válku rtuti

  • 20
Klasickým rtuťovým teploměrům za okny řady českých domácností zbývá už jen pár let "života". Evropská unie vyzvala své členy, aby rtuť nahradili bezpečnějšími látkami. To samé se týká i amalgámových zubních plomb, v nichž je rtuť obsažena.

Europoslanci ve středu vyzvali členské státy Evropské unie, aby postupně nahradily rtuť bezpečnějšími látkami všude tam, kde je to možné. Týká se to domácností, zdravotnických zařízení, škol, ale i výzkumných institucí.

Rtuť by bylo možné použít jen v případě speciálního povolení. Konkrétní datum, kdy bude rtuť zapovězena, ale dosud určeno není. Přijatá zpráva argumentuje názory expertů a lékařů, podle nichž rtuť negativně ovlivňuje lidské zdraví.

"Největší riziko představuje přeměna v nejtoxičtější formu, metylortuť. Do organismu se nejčastěji dostává inhalací rtuťových výparů například z amalgámových zubních plomb," uvádí kyperský europoslanec Marios Matsakis ve své zprávě.

Jeho zpráva zároveň počítá se zákazem vývozu rtuti během pěti let. EU je přitom největší světový vývozce této látky.

Někteří europoslanci však nejsou přesvědčeni o smysluplnosti přijaté strategie. Podle české europoslankyně Zuzany Roithové jde o příliš překotná opatření. "Zakázat používání amalgámu, i když nebyla prokázána jeho škodlivost na zdraví - na rozdíl od některých bílých náhrad, není rozumné," říká Roithová, bývalá ministryně zdravotnictví.

Také slovenský europoslanec Milan Gaľo, původním povoláním stomatolog, považuje tyto plány za nereálné. "Plomby, které nejsou z amalgámu, jsou až třikrát dražší, a to by nepřiměřeně zatížilo zdravotní pojišťovny," uvedl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue