Evropské sankce už platí i na pohlednou manželku syrského prezidenta Asada.

Evropské sankce už platí i na pohlednou manželku syrského prezidenta Asada. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pouštní růže nesmí do Unie, sankce už platí i pro Asadovu ženu

  • 54
Evropská unie zakázala manželce Bašára Asada Asmě vstup na své území. Krom Asmy rozšířili ministři zahraničí sedmadvacítky dosavadní unijní sankce také na Asadovu matku, sestru a švagrovou a dalších osm ministrů syrské vlády.

Těchto dvanáct představitelů režimu bude mít také v Unii zmrazeny finance. Na seznamu těch, na něž EU uvalila sankce, doposud figurovalo kolem 150 lidí a organizací. Sedmadvacítka se tak snaží vyvinout tlak na syrský režim a omezit přístup Asadových příbuzných k luxusu, v němž si libují, napsala agentura Reuters.

"Jde o to, aby Asadův režim pocítil tlak, a proto se sankce musejí týkat i Asadova klanu," řekl šéf německé diplomacie Guido Westerwelle. Asma Asadová je známá svou láskou k přepychovému zboží, proslavila se svými výlety na lov luxusních kousků třeba do Paříže.

Pouštní růže

Ještě před rokem byla syrská první dáma Asma Asadová miláčkem světových médií, která o ní psala jako o syrské princezně Dianě či "pouštní růži". Narodila se 11. srpna 1975 v Londýně syrským rodičům. V Británii i vyrostla a vystudovala výpočetní techniku. Pracovala pak pro Deutsche Bank či v JP Morgan. Moderní, elegantní a vzdělaná žena stojí po boku autoritářského prezidenta Bašára Asada už jedenáct let. Mají spolu tři děti. Asma Asadová mluví arabsky, anglicky, francouzsky a španělsky (profil Asmy najdete zde).

Manželka syrského prezidenta Asma Asadová

Asma Asadová se přestala objevovat na veřejnosti prakticky hned poté, co loni na jaře v zemi vypuklo povstání proti režimu jejího manžela Bašára Asada. Jen jednou se objevila na manifestaci na podporu autoritářského prezidenta (více o Asadově ženě čtěte zde).

Oficiálně se o jejím postoji ke krveprolití v zemi moc neví, a Západ tak může vyvozovat jen ze soukromých e-mailů prezidentské rodiny, které zveřejnila syrská opozice. Asadová, která před vypuknutím revoluce v zemi byla na Západě velmi populární, v jednom z nich údajně žertovala, že skutečným diktátorem není Bašár Asad, ale ona (více zde).

Omezení vstupu pro Asmu Asadovou se nebude týkat pouze Velké Británie, protože se tam narodila, a má tedy britské občanství, upozorňuje The Times. "Britským občanům, kterých se týkají unijní zákazy cest, nemůže být odmítnut vstup do Británie," podotkla mluvčí britské agentury spravující kontrolu hranic.

Čína a Rusko souzní s Annanem

S damašským režimem zřejmě přestává mít trpělivost i Moskva. Ruský poslanec Michail Margelov řekl, že prezident Bašár Asad musí učinit k uklidnění konfliktu první krok a stáhnout armádu z měst, aby se uvolnily trasy pro humanitární pomoc.

V noci na pátek se v Damašku konalo několik protivládních demonstrací. Další protesty se mají konat jako obvykle po poledních modlitbách. Damašku, blížíme se, má být na návrh opozice jejich heslo. V hlavním městě se už několik dní v noci ozývá palba z přestřelek mezi vojáky a dezertéry.

Nepokoje, které v Sýrii vypukly před rokem, si podle OSN vyžádaly na 8 tisíc obětí a v posledních šesti měsících se změnily v ozbrojené povstání.

Zmocněnec OSN a Ligy arabských států pro Sýrii Kofi Annan bude o Sýrii o víkendu jednat v Moskvě a Pekingu.

Rusko a Čína vetovaly v Radě bezpečnosti OSN dvě rezoluce o Sýrii a až tento týden se připojily k ostatním členům rady a podpořily Annanův mírový plán pro Sýrii. Rada se ale shodla jen na právně nezávazném prohlášení, nikoli na rezoluci.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video