Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Reuters

Stěhování národů uvnitř EU. Rodnou zemi opustila čtyři procenta obyvatel

  • 350
Uznávaná organizace pro globální výzkumy Pew Research Center se kvůli brexitu rozhodla zjistit, jak se přesouvají lidé za živobytím v rámci EU. Statistika přinesla hodně zajímavých čísel. Podle posledních údajů, které jsou k dispozici z roku 2015, žije v rámci Evropské unie v jiném státě než ve svém rodném na dvacet milionů lidí.

Tito migranti tvoří čtyři procenta celkové populace Unie. Na první pohled to vypadá jako nic moc, ale svým celkovým počtem tito „eumigranti“ převyšují drtivou většinu populace jednotlivých členských zemí – s výjimkou šesti nejlidnatějších.

Cílové země „eumigrantů“

Mezi zeměmi, kam míří „eumigranti“, vede v počtech s přehledem Německo – přes pět milionů „cizích“ lidí, kteří se zde nově zabydleli, tvoří zhruba sedm procent tamního obyvatelstva. Až s odstupem je druhá Británie se zhruba 2 900 000 lidmi, což jsou čtyři procenta obyvatel. Za nimi jsou Francie (2,3 milionu, 4%), Španělsko (2 miliony, 4 %) a Itálie (1,9 milionu, 3%).

Infografika - klikněte pro zvětšení

Pokud však jde jen o procenta, jsou v čele jiné státy. Bezkonkurenčně vede maličké Lucembursko, kde dlouhodobě žije 39 procent občanů z jiných zemí EU. Další mimořádně oblíbenou destinací je pak Irsko (12 procent).

V opačném směru, neboli v absolutním počtu lidí, kteří se z rodné země vydali do „euciziny“, pak vedou Polsko (3,5 milionu lidí, což je zhruba 8 procent Poláků) a Rumunsko (3 miliony, 13 procent). Za nimi jsou Německo (1,8 milionu, 2 %) a Itálie (1,4 milionu, 2 %).

Pokud bychom sestavili tabulku podle procentuálního podílu lidí, kteří ze své země odešli, stane na prvním místě Lucembursko (14 procent všech jeho obyvatel), za Rumunskem (výše zmíněných 13 %) pak následuje Irsko s 12 % – to mimochodem přijalo v rámci EU stejný díl obyvatel, který ho opustil. Za zmínku stojí i to, že ze zemí, které jsou v Unii početně největšími příjemci „eumigrantů“ – Británie, Francie, Německa a Španělska – zamířilo opačným směrem podstatně méně vlastních obyvatel – shodně zhruba dvě procenta.

Zajímavý je i fakt, že téměř polovina všech migrantů v rámci EU se narodila jen ve čtyřech zemích – Polsku, Rumunsku, Německu a Itálii.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video