Evropská unie - staré mocnářství se vrací

  8:29
Kdyby mohl úředník Evropské unie cestovat časem do secesní Vídně, byl by překvapen, jak blízce se habsburské impérium podobalo dnešní Evropské unii. Tak jako EU, bylo i Rakousko-Uhersko experimentem nadnárodního inženýrství, zahrnujícím 51 milionů obyvatel, 11 národností a 14 jazyků. V čele tohoto evropského mikrokosmu byl císař-král na dvou trůnech a parlamentní dvojčata zastupující značně nezávislou rakouskou a uherskou půli říše.
Evropská unie

Evropská unie | foto: Profimedia.cz

Habsburské impérium působilo jako stabilizační síla ve prospěch svých národů i Evropy. Pro roztříštěné etnické skupiny plnilo dvojroli rozhodčího a vyhazovače, pacifikujíc domorodé rozbroje a ochraňujíc drobné národy před dravými státy. Vyplňovalo taktéž geopolitické vakuum v srdci kontinentu, takže drželo v šachu Německo a Rusko.

Dokud Rakousko vykonávalo tyto funkce, bylo považováno za „evropskou nezbytnost“ – vyvažovací zařízení národností a národů, pro něž neexistovala myslitelná náhrada. Ale počátkem nového století už impérium stálo před dvěma problémy, které na jeho schopnost těmto úkolům dostát vrhaly stín.

Zaprvé se projevilo jako neschopné usmířit a zastupovat zájmy svých poddaných. Jádrem problému bylo Vyrovnání z roku 1867, které monarchii rozdělilo na rakouskou a uherskou půli. Kvůli vyloučení Slovanů, kteří tvořili polovinu obyvatelstva říše, se vyrovnání považovalo za prostředek německo-maďarské dominance. Veškeré snahy o úpravu tohoto uspořádání ani zdaleka nezajistily, čeho bylo třeba: politického urovnání mezi Němci a Slovany, podobného tomu mezi Němci a Maďary.

Zadruhé, zčásti kvůli vnitřní nacionalistické krizi bylo pro impérium čím dál těžší vytyčit jednotný, nezávislý kurz v mezinárodních záležitostech. Po roce 1906 se Rakousko-Uhersko tváří v tvář průbojnějšímu Rusku uchýlilo k narůstajícímu spoléhání na Německo, čímž se vzdalo zvláštního postavení říše coby geopolitického stabilizátoru.

Konec první Unie
Tyto potíže přivodily nenapravitelnou škodu představě Rakouska-Uherska coby „nezbytnosti“ – jak z pohledu jeho poddaných, kteří začali národní sebeurčení považovat za hodnotu nadřazenou nadnárodním svazkům, tak optikou okolních mocností, které říši v roce 1918 rozpustily. Tak skončila první Evropská unie.

Podobně jako u Rakouska-Uherska, raison d’etre EU tvoří její schopnost přesahovat místní rovnováhu moci mezi svými členy a služba, kterou to zajišťuje mezinárodní soustavě. V obou bodech EU v roce 2007 čelila výzvám připomínajícím ty, s nimiž se roku 1907 potýkalo Rakousko-Uhersko.

Mnozí z nejnovějších členů stále zápasí s otázkami geopolitické důvěry. To se ozřejmilo na pnutích, která vyvstala mezi Polskem, jež se obává dominance řídící skupiny EU, a Německem, jež se zdráhá vzít na svá bedra finanční břemeno Unie, v níž je nedostatečně zastoupeno. Kdyby se tento svár nechal bujet, mohl by metastazovat, takže by EU uvrhl do stavu krize podobající se té, která dusila Rakousko-Uhersko.

Druhý soubor problémů číhá na EU zvnějšku. Tak jako Rakousko-Uhersko, uvízla EU mezi dvěma mocnými sousedy: obrozujícím se Ruskem odhodlaným vydobýt si zpět ztracený vliv a zdánlivě revizionistickými Spojenými státy zcela pohlcenými vojenskými avantýrami v zahraničí.

Tři lekce z rakousko-uherské zkušenosti jsou pro EU poučné. Zaprvé, mnozí Středoevropané, byť je jejich politická zařazenost větší než u habsburských Slovanů, se domnívají, že nemají rovnoprávné postavení s EU-15, a to jak ekonomicky, tak strategicky. Z toho může vyplynout tendence nových členů silověji prosazovat ve fórech EU své národní zájmy.

Vyvolení a nevyvolení
Kvůli obavám z nové éry obstrukční politiky lídři EU oživili úvahy o dvourychlostní unii, v níž by předvoj západních států usiloval o hlubší integraci, ponechávaje na nováčcích úkol jej dotahovat. Jak ovšem dokládají habsburské dějiny, takováto uspořádání plodí pevně zakořeněné výsady „vyvolených“ a zášť mezi „nevyvolenými“. Ve svazku mnoha částí neexistují zkratky: EU musí na periferii zajistit tutéž míru začlenění jako v nitru říše.

Zadruhé, tak jako Rakousko potřebovalo urovnání mezi Němci a Slovany, potřebuje EU opakování francouzsko-německého usmíření z roku 1952 mezi největším členem na Západě a na Východě, Německem a Polskem. Iniciativa z roku 1952 založená na sdílení oceli by si mohla najít paralelu v německo-polské iniciativě ke společnému řízení dovozů zemního plynu.

Konečně, právě tak jako Rakousko-Uhersko vytvořilo alianci s Německem, aby naplnilo nutnost vojenské bezpečnosti, členské státy EU se prostřednictvím odběru ruského plynu snaží řešit potřebu energetické bezpečnosti. Avšak přílišné spoléhání na Rusko ohledně strategicky nezbytné komodity vyostřilo rozdílnost zájmů mezi těmi členy, jež s Ruskem pojí privilegované partnerství, například Německem, a těmi, kteří považují Kreml za hrozbu, jako třeba Polsko. Tak jako přimknutí Rakouska k Německu přimělo Slovany usilovat o ruskou záštitu na úkor jednoty monarchie, i evropský příklon k Rusku pobízí nové členy ke snaze zajistit si ochranu USA na úkor jednoty EU.

Sjednotit hlas
Jak Rakousko-Uhersko poznalo, jakmile se vyvine geopolitická závislost, dominantní mocnost se snaží závislého spojence využívat jako prodloužené ruky svých vlastních zájmů a nestojí o to, aby znovu získal manévrovací volnost. Ač je nepravděpodobné, že by kdy EU dosáhla nezávislosti na ruské energii, může svou schopnost se závislostí se vyrovnat zdokonalit tím, že si najde, co Rakousku-Uhersku chybělo: zdroj vlivu, který bude vztah udržovat v relativní rovnoprávnosti. To znamená především potřebu sjednotit hlas ve věci energií.

Nakonec mnozí z těch, kdo bojovali za vyvolání zániku Rakouska-Uherska, jeho odchodu litovali; jak další dění ukázalo, stařičké mocnářství bylo nezbytností víc, než si uvědomovali. Poučí-li se dnešní Evropané z jeho chyb, ještě by se mohli reformovat a vzpružit „impérium“, jehož nejdůležitější práce teprve přijde.

© Project Syndicate/Internationale Politik, 2008.

Autor:

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...