Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Evropská unie pozná sňatek bez lásky, vydala na to podrobný návod

  • 485
Tváří se, že se mají rádi. Dokonce tak, že spolu chtějí jít před oltář. Jenže nemluví stejným jazykem a ani se o to nikdy nepokoušeli. Před svatbou se skoro neviděli. Co má s takovým párem udělat oddávající? Podle nové padesátistránkové příručky EU má uvědomit příslušné orgány, nejlépe tedy policii.

Indikátorů sňatku bez lásky může být podle EU mnohem víc. Jeden ze snoubenců je zadlužený a za sebou má několik milostných románků v různých státech. Nebo pochází z Afriky či Asie a než se přistěhoval k nám, neúspěšně se pokoušel nastěhovat do jiné evropské země.

„Jak bude příručka přeložena do češtiny, má ji ministerstvo vnitra rozeslat matrikám po celé České republice,“ říká poslankyně Helena Langšádlová (TOP 09), která ve středu dokument představila ve Sněmovně.

Poslanci se při debatě dobře bavili. „Když jsem byl zastupitelem v Českých Budějovicích, oddal jsem stovky párů. A někdy jsem měl pochybnosti, že ta láska mezi nimi není skutečná. Ale do hlavy jsem jim neviděl,“ říkal Jan Zahradník (ODS). Tomu, že by ho příručka naučila stát se větším odborníkem v partnerských vztazích, však příliš nevěřil.

Ostatně brožura, jejíž anglickou verzi má redakce MF DNES k dispozici, se zřejmě nestane hitem pro milovníky psychologické literatury. Dokument velmi obšírně popisuje současný právní stav v Unii a k modelovým příkladům možných účelových sňatků se dostává až za pětatřicátou stránkou. Několik jich však nakonec vyjmenovává. Petr Fiala (ODS) se obává, že posloužit může přesně naopak: vykukové si ho nastudují, aby věděli, jak to nedělat.

Rychlé peníze, pak rok vězení

Ministerstvo vnitra původně nechtělo příručku zveřejňovat detailně. To však nebylo možné. „Je to materiál, se kterým budou pracovat tisíce lidí. Je iluzorní, že bychom ho měli utajit,“ namítla poslankyně Langšádlová, která ví, že příručka není „spásonosná“. Má však upozornit na problém organizovaného zločinu. „Když jsem působila na radnici, opakovaně jsem se setkala s problémem, že tam přišli Nigerijci, kteří nemluvili česky, a k nim byly nastrčené nevěsty, které zase nemluvily jinak než česky,“ uvádí Langšádlová.

„Řešíme to často. Hodně jsou v tom zapleteni také Číňané nebo Vietnamci. Cizinec má být vyhoštěn, ale než k tomu dojde, stihne se oženit,“ potvrzuje zdroj z cizinecké policie. Cena takového fingovaného sňatku se na černém trhu pohybuje mezi 15 a 30 tisíci korun, výjimkou však nejsou ani padesátitisícové „výplaty“. Funguje to podobně jako ve Svěrákově Koljovi, prostředník nabídne člověku, který má hluboko do kapsy, možnost snadného přivýdělku.

„Párkrát se uvidíte a peníze jsou vaše,“ láká zájemce. Následky už však se svěrákovským humorem příliš společného nemají. Když si to dotyčný rozmyslí, prostředník mu často vyhrožuje. Sám totiž má na tom, aby ke svatbě došlo, finanční zájem. Jeho provize jsou zpravidla několikanásobně vyšší než ty pro novomanžele. A nad všemi zároveň visí hrozba odnětí svobody: sezdaný může jít do vězení na rok, zprostředkovatel až na tři.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video