Evropská unie převezme misi v Bosně

Evropská unie převezeme od NATO mírovou operaci v Bosně a Hercegovině. Shodli se na tom šéfové diplomacie v Bruselu. V oblasti má v rámci mise nazvané Althea působit 7 tisíc vojáků. NATO se však z Bosny zcela nestáhne, bude pátrat po válečných zločincích.

Operace v Bosně a Hercegovině bude dosud nejrozsáhlejší vojenskou misí Evropské unie, která loni podobně od aliance převzala velení mise v Makedonii.

Ministři unie potvrdili, že 7 tisíc vojáků by mělo být v oblasti rozmístěno "ještě před koncem roku", aby po skončení mandátu OSN pro NATO, mohli bez problémů misi převzít. Velitelem jednotek bude britský generál David Leaky.

Na operaci bude dohlížet zástupce vrchního velitele aliančních sil v Evropě. Náklady na misi odhaduje EU asi na 70 milionů eur.

NATO ukončí první mírovou operaci

S předáním mise SFOR v Bosně a Hercegovině končí pro NATO historicky první mírová operace. Po ukončení války v roce 1995 bylo do Bosny aliance vyslala do oblasti 60 tisíc vojáků. Postupně se zvyšováním bezpečnosti se jejich počet snižoval na dnešní počet asi 7500 vojáků.

"Je to završení devítileté úspěšné práce. Mise SFOR pomohla ukončit válku v zemi a udržovala tam mír téměř po celou dekádu," uvedl v Bruselu k předání mise generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer.

Ten by měl příští týden navštívit Bosnu spolu s šéfem bezpečnostního výboru EU Javierem Solanou a na místě dohodnout další spolupráci obou institucí v oblasti.

Aliance totiž zcela Bosnu neopustí, zastoupena bude na velitelství operace v Sarajevu. Podílet se má NATO nadále na reformě veřejných úřadů a ozbrojených sil. Zaměřit se chce na pátrání po hledaných válečných zločincích.

Hlavně po exprezidentovi bosenských Srbů Radovanu Karadžičovi a jeho generálovi Ratko Mladičovi, které Mezinárodní soudní tribunál v Haagu viní z masakru tisíců muslimských obyvatel v Srebrenici.

"NATO i Evropská unie mají na Balkáně stejné zájmy. Můžeme spolupracovat, doplňovat se a zdokonalovat se...," poznamenal Scheffer.

Amnesty International varuje před chybami

Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International včera krátce po rozhodnutí o převzetí mise v Bosně varovala EU před chybami, kterých se údajně aliance během mise dopustila.

Šéf Amnesty International v unii Dick Oostin podle AFP vyjádřil obavy, že by se EU měla vyvarovat nelegálního a svévolného zatýkání a špatného zacházení se zajatci.

"EU by se neměla stát obětí nedostatku stejných záruk jako v případě SFOR, včetně neschopnosti přiměřeně zareagovat na porušování práv zajatců," uvedl Oostin. Amnesty International podle jeho slov věří, že nedostatky vojáků SFOR v jejich chování byly jen individuálními prohřešky.

Američané chtějí v Bosně zachovat základnu

Spojené státy zvažují, že i po skončení mise NATO v Bosně zachovají v oblasti jednu vojenskou základnu.

Důvodem mají být obavy, že po odchodu jednotek NATO by se Bosna mohla stát útočištěm islámských radikálních skupin napojených na teroristickou síť al-Kájda. S plánem na zachování základny, pravděpodobně poblíž Tuzly, přišel vysoký představitel velení americké armády v Evropě James Darden.

Podle něj by mělo na základně Eagle působit asi 150 amerických vojáků vybavených vrtulníky a připravených k rozsáhlejším operacím.

Návrhem se podle agentury AFP už zabýval výbor amerického kongresu, zatím bez závěru. Plán dosud neschválil ani Pentagon.

Spojené státy mají dosud v Bosně asi 1400 vojáků.

, natoaktual.cz

Video