Evropská unie hledá nového šéfa

  • 1
Na post šéfa "vlády" Evropské unie je mnoho povolaných - ale vyvolený bude jen jeden. Snad bude mít anglické jméno. A určitě to bude první šéf komise, kterého schválí i čeští politici a europoslanci. Uchazečů je mnoho - ale vážněji se zatím mluví jen o třech.

O končícím šéfovi Evropského parlamentu Patu Coxovi, o komisaři Chrisu Pattenovi a o lucemburském premiéru Jeanu-Claudu Junckerovi.

Nejméně výhrad (ale také málo nadšení) vyvolává Pat Cox. "Příliš anglosaský, příliš liberální a příliš lehká váha!" To je to nejhorší, co jsou o něm schopni říci dokonce i francouzští diplomaté.

Brit Chris Patten je na tom hůře. Oficiálně proto, že mluví špatně francouzsky. "Není schopen vést profesní telefonní rozhovor s prezidentem Chirakem. Pro Francii má mimořádný význam to, aby příští prezident komise mluvil dobře francouzsky," zaznělo z Paříže poté, co se jeho jméno objevilo před pár dny na stránkách novin.

Přitom jen krátce předtím sdělily francouzské zdroje listu Financial Times, že komisař Patten "tráví mnoho času ve Francii a v soukromí mluví rád francouzsky", takže "je dokonale schopen mluvit francouzsky".

To jsou diplomatické kličky. Za nimi se skrývá nechuť ke kandidátovi z Británie, která dokáže rychle opustit evropskou loď, když jde o její "zvláštní vztahy" s USA. Navíc je jeho jméno vnímáno jako schválnost, jako obstrukční tah.

"Už jsme si vyložili kandidaturu Chrise Pattena jako skryté veto proti kandidatuře (belgického premiéra Guye) Verhostadta," ozvalo se z okolí šéfa belgické vlády. Za Belgičanem stojí Paříž - ale pro Brity je tento tvrdý odpůrce irácké války nepřijatelný.

Francouzi by snad ještě raději viděli v čele komise jeho lucemburského kolegu Jeana-Clauda Junckera. Ale ten oficiálně ujišťuje, že o bruselský post nestojí. Snad proto, že by to byl už třetí Lucemburčan v čele komise za pouhých dvacet let - a to je i na unii trochu mnoho.

Takže Pat Cox? Možná. Coxův osud paradoxně závisí na tom, co se bude dít v místě, které opouští: v unijním parlamentu. Červnové volby mohou posílit parlamentní pravici a pak by Cox byl vhodný kandidát. Parlament totiž schvaluje šéfy komise - tak jako parlamenty států schvalují šéfy vlád.

Ale co když vyhraje levice? Pak se mohou do popředí dostat lidé, o nichž se mluví jen málo: Němec Günter Verheugen, jeho kolega v Evropské komisi Antonio Vitorino z Portugalska nebo čerstvě poražený řecký expremiér Kostas Simitis.

Ale že by si Irové, kteří nyní vedou unii, nechali ujít tak skvělou šanci postavit do čela "vlády" EU svého člověka? O tom všem bude rozhodovat i hlas Česka. Z Prahy však dosud nepřišly žádné signály o podpoře té či oné osobnosti. Snad proto, že je příliš "brzy" - rozhodne se přece "až" za pět týdnů.

CHRIS PATTEN:

Známější jako poslední britský guvernér Hongkongu. Britský konzervativec, ale na rozdíl od velké části svých straníků otevřeně proevropský. To se projevilo i v době, kdy řídil úřad Evropské komise pro zahraniční vztahy: kritizoval politiku Spojených států i Izraele. Přátelé ho označují za unijní "těžkou váhu", podle kritiků nemá dost silný žaludek na bruselské zákulisní boje.

JEAN-CLAUDE JUNCKER:

Služebně nejstarší unijní premiér vede vládu své malé země už od roku 1995. Oficiálně omísto v Bruselu vůbec nestojí. Ale kdyby stál, brali by jej všemi deseti nejen Francouzi, ale i Němci a pro Junckera by nemuselo být obtížné ani získání britské podpory. Všichni oceňují jeho vyjednavačský talent, omezuje jej ale fakt, že jiný Lucemburčan stál v čele komise naposledy teprve před pěti lety.

PAT COX:

Původně novinář, v Irsku známý televizní moderátor. Od roku 1989 byl poslancem parlamentu EU, který od roku 2002 vedl.
Zlé jazyky o něm tvrdí, že se rád poslouchá, jeho příznivci naopak vyzvedávají skutečnost, že jako šéf parlamentu dokázal postavit tento unijní orgán do středu zájmu. Jeho výhodou je, že jako liberál by mohl být přijatelný pro evropskou pravici i pro sociální demokraty.


Video