Evropská unie chce mít ústavu do června

  • 3
Evropská ústava bude přijata nejpozději do konce června, dohodly se členské země unie na summitu v Bruselu. I když zbývá dořešit řadu otázek, dokument chtějí přijmout do konce irského předsednictví. Tento termín se podle premiéra Špidly objeví i v závěrečném usnesení summitu.

"Irsko dostalo mandát ukončit práce na ústavě během svého předsednictví. Dohodli jsme kalendář a dosáhli jsme dohody, že věci by se měly vyřešit před červnovým summitem," řekl irský premiér Bertie Ahern.

Červnový summit se má konat 17. a 18. června, týden po volbách do Evropského parlamentu. Jeho předseda Pat Cox a šéf Evropské komise Romano Prodi se opět zasazovali o to, aby ústava byla přijata ještě jimi. Ahern obecněji přislíbil, že se do té doby pokusí vyřešit maximum sporných otázek.

"Všichni souhlasí s potřebou ústupků a kompromisů. Všichni chceme novou ústavu, aby rozšířená unie mohla lépe fungovat," uvedl Ahern. Zároveň podotkl, že pokud by i v červnu zbývaly dvě desítky otevřených bodů, s ústavou by na summmit nešel.

"Irské předsednictví dospělo na základě dvoustranných konzultací k názoru, že situace je zralá. Během několika týdnů se věci na nižších úrovních dotáhnou tak, aby bylo možné předložit konečný návrh ústavy," míní český premiér Vladimír Špidla.

Podle irských představ je základem příštího uspořádání EU přechod od systému rozhodování podle smlouvy z Nice k rozhodování dvojí většinou (většinou členských států s většinou obyvatelstva).

"Problém představovalo zablokování pozic, ale všichni slíbili pohyb, aby se mohlo dosáhnout všeobecně přijatelného kompromisu," podotkl Ahern, který odmítl zabíhat do detailů.

Ústupků je však třeba dosáhnout i v oblastech, o nichž se má rozhodovat většinově místo dosavadní jednomyslnosti a které se budou opírat o kostru o uspořádání EU vypracovanou Konventem.

Schválení tohoto dlouho připravovaného dokumentu selhalo v prosinci na stanovisku Španělska a Polska. Madrid a Varšava nechtěly přijmout systém přijímání většinových rozhodnutí v unii takzvanou dvojí většinou (zohledňující počet zemí i počet obyvatel), protože by to oslabilo jejich vliv, který jim dává niceská Smlouva o EU.

Obrat se začal rýsovat tento měsíc po porážce španělských konzervativců ve volbách. Předák vítězných socialistů José Luis Zapatero dal několikrát najevo, že má zájem, aby se ve sporu o způsob přijímání většinových rozhodnutí nalezlo brzy řešení.

Irský premiér Bertie Ahern otevírá summit Evropské unie v Bruselu, který se zabývá terorismem, evropskou ústavou, Kosovou i ekonomickým růstem. (25. března 2004)

,

Video