Evropská unie čelí čtyřem hrozbám

Stockholm - V základech unie tikají čtyři časované bomby: úbytek obyvatel, technologické zaostávání, ztráta sociální soudržnosti a hospodářská zkostnatělost. Stockholm, kde v sobotu skončil summit Evropské unie, byl prvním pokusem o jejich aspoň částečné zneškodnění. Bez toho hrozí unii prudké vnitřní otřesy.

EU ztrácí lidi
Nejvážnější hrozbou je pro unii úbytek obyvatelstva. Kvůli poklesu porodnosti hrozí za dvacet až třicet let prudký pokles evropského obyvatelstva. To může mít jen jediný následek: masové přistěhovalectví z jiných částí světa, jemuž se Evropa zatím tvrdě brání.

Politici doufají, že této hrozbě mohou čelit. "Musíme vytvořit lepší podmínky pro muže a ženy, aby spojili práci s rodinným životem a dětmi," řekl švédský premiér Göran Persson a prohlásil to za "hlavní téma" summitu ve Stockholmu.

Po jeho skončení však musel odbývat novináře s tím, že "prakticky jsme tady toho (pro populační růst - pozn. red.) mnoho neudělali". Unie se zatím shodla jen na zlepšení péče o děti, aby ženy mohly snáze spojit práci a rodinu. A také na tom, že musí nějak reformovat důchodové systémy, aby byly peníze na penze pro stále starší obyvatelstvo.

Nejvíce obav budí zaostávání technologií
Švédsko a Finsko představují podle indexu IDC/World Times absolutní špičku, pokud jde o zavádění moderních technologií. V unii jsou však výjimkou. Většina zemí zápasí s nedostatkem počítačů a internetových napojení i s faktickou negramotností obyvatel v této oblasti. Polovina lidí v EU sice používá počítač, podle Evropské komise lze však za počítačově vzdělaného označit jen každého pátého. A i když polovina firem používá internet, jen zlomek z nich ho dokáže využít.

Proto byla "e-Evropa" jednou z mála skutečných priorit Stockholmu: už letos mají být jednotná pravidla pro telekomunikace v EU, unie má podpořit zavádění třetí generace mobilů i nového internetu. Má také posílit ochranu sítí, aby je lidé ochotněji využívali k podnikání i nákupům.

Práce, práce a ještě jednou práce
Unie chce do roku 2010 značně zvýšit zaměstnanost: nejen z ekonomických důvodů, ale i kvůli pevnější integraci lidí a větší společenské stabilitě. Zatím je to vedle zavádění internetu jeden z mála úspěchů EU: za rok 2000 zvýšila počet pracovních míst o 2,5 milionu.

Další kroky mají zvýšit zaměstnanost žen, starých lidí i tělesně postižených. A zároveň mají podpořit jak lepší a pružnější organizaci práce a odpovědnost firem, tak růst dovedností a kvalifikace lidí: starých i mladých. Vzdor mnohamilionové nezaměstnanosti totiž unie zápasí s nedostatkem milionů kvalifikovaných lidí u počítačů a mobilních telefonů i v moderních službách, jako jsou finance, turistika, reklama či poradenství.

Čtvrtá hrozba: zkostnatění ekonomik
Trhy uzavřené před konkurencí a překážky pro pohyb lidí i zboží dodnes vážně ochromují ekonomický rozvoj unie. Nejvíce to cítí chráněné sektory jako doprava či telekomunikace. Ale ještě více to cítí noví podnikatelé, kteří mají problémy jak s úředními procedurami, tak s hledáním startovního a rizikového kapitálu. Monitor světového podnikání od London School of Economics proto řadí unii spíše po bok ekonomicky ochromeného Japonska než vedle stále silných Spojených států.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video