Evropská unie a NATO se potýkají s dilematem, kam až ustupovat Rusku

  12:02
Navzdory přetrvávajícímu napětí kvůli srpnové ruské invazi do Gruzie Evropská unie znovu zahájí jednání s Ruskem ohledně nové Dohody o partnerství a spolupráci (PCA).

7. listopadu si na Rudém náměstí v Moskvě Rusko připomínalo vojenskou přehlídku z roku 1941, po níž vojáci šli rovnou na frontu. | foto: Reuters

Ta zakládá právní rámec pro sjednávání specifických dohod v oblastech, jako jsou obchod, spravedlnost a lidská práva. Cílem současných rozhovorů je nahrazení vypršelé PCA z roku 1997, která až do schválení nové dohody zůstává na základě vzájemného souhlasu v platnosti.

Na mimořádné schůzce konané 1. září odmítli vedoucí představitelé Evropské unie pokračovat v rozhovorech o PCA, dokud Rusko nestáhne své bojové jednotky z odtrženeckých gruzínských oblastí Abcházie a Jižní Osetie.

Šéfové sedmadvaceti vlád EU rovněž označili rozhodnutí Kremlu uznat nezávislost obou těchto regionů za "nepřijatelné". Od té doby vlády EU své podmínky zmírnily a deklarovaly, že k obnovení dialogu o PCA, energetické bezpečnosti a dalších otázkách postačí, když se ruská armáda stáhne pouze z gruzínského území mimo oba regiony.

Hlas veřejný, hlas soukromý

Rozhodnutí Unie přichází v době, kdy také NATO usiluje o obnovení jednání s Ruskem poté, co gruzínský konflikt vedl obě strany k pozastavení řady společných programů. V projevu na Královském institutu spojených služeb v Londýně prohlásil 18. září generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer, že navzdory rozdílným názorům na Gruzii by Rusko a Aliance měly spolupracovat "všude tam, kde se naše zájmy sbíhají". Konkrétně přitom zmínil spolupráci v Afghánistánu, kde Rusko zajišťuje logistickou podporu mezinárodní jednotce ISAF vedené NATO, a označil ji za "jasný důkaz, že společné zájmy mohou překonat neshody v jiných oblastech".

zastrašené nato?

Aby NATO nepůsobilo dojmem, že se nechalo zastrašit násilným rozdělením Gruzie Ruskem, vyjádřily vlády členských států veřejně podporu územní celistvosti Gruzie i její touze vstoupit nakonec do NATO.

Aby NATO nepůsobilo dojmem, že se nechalo zastrašit násilným rozdělením Gruzie Ruskem, vyjádřily vlády členských států veřejně podporu územní celistvosti Gruzie i její touze vstoupit nakonec do NATO. V soukromí však řada spojeneckých představitelů prozradila médiím, že jsou prohloubení vztahů mezi NATO a Gruzií nakloněni ještě méně než předtím, a to vzhledem k riziku, že by Aliance mohla zabřednout do další rusko-gruzínské války.

Moskva demonstruje sílu

Momentálně se zdá, že se většina západních vlád rozhodla zaměřit pozornost na pomoc Gruzii při poválečné hospodářské obnově, nikoliv na přímé potrestání Ruska. Na říjnové mezinárodní dárcovské konferenci v Bruselu přislíbily západní vlády pomoc při obnově země ve výši několika miliard dolarů. Evropská unie také zvažuje jednání o vytvoření zóny volného obchodu s Gruzií a zmírnění vízových pravidel pro gruzínské občany. NATO pak zřídilo zvláštní komisi NATO-Gruzie, která má pomáhat při koordinaci podpory v rámci obnovy Gruzie po konfliktu.

Ruští a západní představitelé se však dál sváří kvůli americkým plánům na rozmístění systémů protiraketové obrany v Polsku a České republice. V listopadovém projevu o stavu země v ruském parlamentu varoval prezident Dmitrij Medveděv, že Rusko rozmístí v baltském přístavu Kaliningrad rakety krátkého doletu Iskander, aby "v případě nutnosti neutralizovaly systém protiraketové obrany v Evropě".

"náš" radar

Ruští a západní představitelé se dál sváří kvůli americkým plánům na rozmístění systémů protiraketové obrany v Polsku a České republice.

Medveděv dodal, že ruské elektronické vybavení bude rušit americké systémy a že ruská armáda připravuje i další protiopatření. Vedoucí představitelé NATO a EU odsoudili jeho hrozby, které vyzněly obzvláště nepatřičně, poněvadž přišly jediný den poté, co si Američané zvolili nového prezidenta, jenž projevil zájem o zlepšení vztahů s Ruskem.

Ruská vláda se také pokusila předvést svůj rostoucí vojenský potenciál. V září a říjnu se strategické jednotky země zapojily do největšího cvičení s jadernými zbraněmi od zániku Sovětského svazu. Dvanáctého října se ruské námořnictvo spojilo se strategickými raketovými jednotkami a společně absolvovaly integrované cvičení, které zahrnovalo i téměř simultánní testy tří balistických raket dlouhého doletu z různých pozemních a podmořských odpalovacích ramp.

Peníze, zbraně, suroviny

V říjnu navíc premiér Vladimir Putin oznámil další zvýšení ruských výdajů na obranu. Ruské vojenské výdaje se přitom v posledních letech procentuálně zvyšovaly o dvouciferná čísla. Letos utratí ruská armáda více než 40 miliard dolarů. V roce 2009 by tato částka mohla přesáhnout 50 miliard.

zranitelné rusko

Ruská vláda je ve svých příjmech stále odkázána na vývoz ropy a zemního plynu, avšak ceny těchto komodit nyní strmě klesají.

Toto zvýšení sice navenek působí impozantně, ale zakrývá několik klíčových problémů. Z velké části totiž pouze kompenzuje mimořádně vysoké inflační tlaky v ruském obranném sektoru. Kromě toho potrvá několik let, než se nedávné navýšení rozpočtu přetaví v nákup nového vybavení. Ačkoliv ruští konstruktéři dokážou stále vyvíjet prvotřídní zbraně, ruské obranné firmy, které se ještě nevzpamatovaly z traumatického rozpadu sovětského vojensko-průmyslového komplexu, dodnes nejsou schopny vyrábět velké množství nejmodernějších systémů. O těch několik málo bitevních letounů, tanků a dalších pokročilých zbraní, které se skutečně vyrobí, navíc musí ruská armáda soupeřit se zahraničními zákazníky.

Rovněž není jasné, zda se ruské vojenské oživení podaří dlouhodobě udržet. Ruská vláda je ve svých příjmech stále odkázána na vývoz ropy a zemního plynu, avšak ceny těchto komodit nyní strmě klesají. Na rozdíl od Sovětského svazu je Rusko pevně začleněno do světové ekonomiky, což jej činí zranitelným vůči současné globální finanční krizi.

Medveděv nedávno varoval, že ruský "vojensko-průmyslový komplex začíná cítit dopady úvěrových potíží", čímž přiživil obavy z návratu ochromující platební krize, kterou byl celý obranný sektor během devadesátých let postižen.

Ambice a zloději

Také přetrvávající demografické problémy Ruska ztíží snahu ozbrojených sil stát se plně profesionální armádou, která nebude závislá na špatně motivovaných vojácích základní služby. Ačkoliv se Medveděv a Putin podle všeho dohodli na životaschopném rozdělení moci, zakrnělé politické instituce Ruska postrádají schopnost vykořenit korupci a další nehospodárnosti.

Rozsáhlá reforma bezpečnostního sektoru zůstává i nadále stranou politické agendy. Dokonce i ve vysoce prioritním obranném sektoru se promrhá nebo rozkrade zhruba třetina vládních výdajů - ani tento stav příliš nenapomáhá realizaci velmocenských ambicí Ruska.

© Project Syndicate, 2008

Autor:

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Vrah hodil tělo ubodaného muže do žumpy, tam tlelo dva měsíce. Dostal 20 let

25. dubna 2024,  aktualizováno  12:44

Krajský soud v Ostravě poslal na dvacet let do vězení 62letého Karla Machalu za to, že předloni v...

Rakety ATACMS jsou stěžejní, ale Rusové se mohli připravit, míní analytici

25. dubna 2024  11:30,  aktualizováno  12:42

Rakety dlouhého doletu ATACMS, které USA poskytly Ukrajině, by mohly oslabit ruskou logistiku a...

Prokletím očkování možná je, že chrání proti smrtelným chorobám, míní Válek

25. dubna 2024  11:30,  aktualizováno  12:42

Přímý přenos V Česku stále rapidně přibývá případů černého kašle. Jednou z cest, jak se proti nemoci chránit, je...

„Není podstatné být vidět, ale mít výsledky.“ Politici reagují na konec ministryně

25. dubna 2024  10:46,  aktualizováno  12:41

O demisi ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové (TOP 09) byl premiér Petr Fiala...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...