Řadění hooligans při derby Sparta - Slavie. Ilustrační foto

Řadění hooligans při derby Sparta - Slavie. Ilustrační foto | foto: Jan Zátorský, MF DNES

Evropská policie chystá bič na fotbalové výtržníky

  • 15
Fotbaloví rváči budou mít zanedlouho těžší pohyb po Evropě. Policisté zdokonalují systém vzájemné výměny informací, jenž by chronicky problémovým fanouškům zakazoval vycestovat s klubem na mezinárodní zápas. V Česku by se opatření dotklo zhruba třiceti násilníků.

Kriminalisté systém vzájemné výměny informací přes "národní fotbalové informační body" využívají už čtyři roky.

Začátkem září proběhlo v belgickém Bruselu další jednání specialistů, kteří se orientují na násilí spojené s fotbalovými utkáními. Jedním z hlavních cílů setkání byla dohoda o zlepšení zahraniční policejní spolupráce mezi všemi státy Evropské unie.

Údaje už si kriminalisté nebudou předávat prostřednictvím "zkostnatělého" Interpolu, ale pomocí nového systému, do něhož budou zapojeny všechny státy v Evropě.

"Šlo nám především o to, aby se do sítě "fotbalových bodů" zapojily všechny státy, i ty z východní Evropy," sdělil iDNES.cz policejní rada Martin Synecký.

Národní fotbalové informační body jsou zatím převážně zřízené jen ve státech Evropské unie.

V praxi to znamená, že příznivci Baníku Ostrava, kteří se minulý víkend na Václavském náměstí poprali s policisty a byli obviněni z útoku na veřejného činitele a výtržnictví, by se zanedlouho nemuseli dostat na žádný zápas evropského poháru, Ligy mistrů, ani na nadcházející mistrovství Evropy. - více zde

Česká policie jde příkladem
"Naše policie už je součástí programu čtyři roky, máme velice slušné výsledky. Například během mistrovství světa ve fotbale v Německu byla naše skupina ostatním státům dávána za příklad. Zřídili jsme tento informační bod jako první ze všech zemí bývalého východního bloku," uvedl Synecký.

Policisté si už nyní navzájem sdělují, kolik chuligánů na jaké utkání cestovalo, jakým způsobem, jak daný zápas za účasti hostujících fanoušků probíhal. Zajímají se také, jaké typy fandů mužstva mají, respektive jestli převažují rizikoví nebo nerizikoví.

V budoucnu by tak nemělo docházet k situacím, kdy přes Evropu cestuje velká skupina fanoušků a je v jiné zemi napadena nepřátelskou skupinou příznivců jiného mužstva, jako se to začátkem září stalo na nádraží v Ostravě.

Do vlaku, kterým cestovali příznivci klubu Legie Varšava na utkání ve Vídni vtrhli ostravští chuligáni a brutálně je napadli. - více zde.

Že nejde jen o planý poplach potvrzuje i množství fanoušků, kteří jsou ochotni se svým klubem vyjet na zápas do zahraničí. Za posledních pět let vzrostl jejich počet o tisíc procent.

Zatímco  v roce 2001 vyjelo za hranice v průměru 150 až 200 fandů, v roce 2006 běžný výjezd čítá tisíce, ale i deset tisíc lidí.


Video