Evropská obrana je terčem sporu s USA

  • 1
Spor o evropskou obranu vráží klín mezi Spojené státy a Evropu. USA se obávají, že vznik evropské obrany oslabí jejich vliv na vojenské aktivity Evropanů v rámci NATO. Američané proto v pondělí svolali jednání rady aliance.

"Je obava, že bychom příležitostně mohli být - aliance jako taková, nečlenové unie - postaveni před hotovou věc, se kterou nelze hýbat," popsal tyto nálady český velvyslanec při alianci Karel Kovanda.

Nechtěl se však vyjadřovat k tvrzení Nicholase Burnse, amerického velvyslance při alianci, podle nějž evropská obrana představuje "nejvážnější hrozbu pro budoucnost NATO".

Burns vystoupil s tímto tvrzením minulý týden před summitem unie. Po skončení summitu si Spojené státy vyžádaly na včerejšek zvláštní sezení k této otázce.

Na unijním summitu se totiž o evropské obraně obsáhle jednalo - pro její vytvoření v té či oné podobě se vyslovili všichni. "Jsme zcela jednomyslní, pokud jde o potřebu vybavit unii odpovídající obrannou politikou. Žádná diplomacie nemůže existovat bez opory v odpovídající vojenské síle," uvedl italský premiér Silvio Berlusconi, jehož země nyní vede unii.

"Není Evropy bez obranných schopností," prohlásil francouzský prezident Jacques Chirac. Tuto myšlenku hájil i britský premiér Tony Blair, jehož země patří k nejvěrnějším oporám USA: "Nastanou okolnosti - nyní je máme v Makedonii - kdy Američané z toho či onoho důvodu nebudou chtít být vojensky zapojeni," řekl Blair.

Unie převzala letos na jaře v Makedonii stabilizační úlohu, kterou zde dosud sehrávalo NATO. Došlo k tomu ve chvíli, kdy se USA chystaly k irácké válce.

Evropská obrana: doplněk NATO
Evropa se však snažila Ameriku přesvědčit, že evropská obrana není namířena proti ní a že bude jen doplňkem NATO. "Evropská obrana nemá žádnou šanci při konkurenci s NATO," tvrdil už koncem minulého týdne Blair, zatímco Chirac volal po "shodě se závazky vůči NATO" a belgický premiér Guy Verhofstadt přizvukoval, že "evropská obrana nebude alianci konkurovat".

U myšlenky evropské obrany existuje několik sporných bodů, které ovlivňují i podobu evropské ústavy. V ní je zatím obsažen článek, podle nějž si unijní státy budou poskytovat vzájemnou pomoc v případě napadení. Dosud byl podobný závazek jen ve smlouvě o NATO.

Ústava navíc umožňuje „strukturovanou spolupráci“ v otázkách obrany a otevírá možnost, aby vojenskou spolupráci zahájila třeba jen část EU.

U Američanů však největší obavy vzbudily náznaky, že unie by mohla vytvořit vlastní velitelské struktury - právě v tom vidí hlavní konkurenci pro NATO. Blair je ujistil, že k ničemu takovému nedojde a že on sám nikdy nedovolí nic, co by "vystavovalo alianci riziku".


Video