Evropská komise v ČR dohlédne na odtržení politiky od ekonomiky

Hodnotící posudky kandidátských zemí Evropské komise se nyní zaměří na zkoumání propojení starých nomenklatur a nových ekonomických struktur a budou požadovat jasné oddělení politiky od ekonomické sféry, prohlásil Eneko Landaburu, nejvyšší úředník Evropské komise odpovědný za rozšíření EU. Potvrdil tak pondělní sdělení komisaře zodpovědného za rozšíření unie Güntera Verheugena.
"V některých zemích se například privatizace dělala s jistými politickými cíly nebo zvýhodňovala lidi, spjaté různými způsoby s minulostí, což vedlo k jevům, které jsou nebezpečné a ekonomicky nezdravé,"dodal Landabur.

"Chtějí-li tyto země vstoupit do EU, musíme znát jejich minulý vývoj a překážky, které mohou dál bránit zavádění odpovídající administrativní a politické praxe, ovlivňovat chování justice či postup proti podvodům a korupci. Ačkoli tyto jevy nejsou vůbec výlučnou doménou kandidátů, musíme se dopátrat jejich příčin, abychom se pohnuli z místa," řekl Landaburu.

Komisař zatím odmítl uvést, kterých zemí se tato nová iniciativa bude týkat. Podle českého velvyslance při EU Libora Sečky nic nenasvědčuje tomu, že by se to mělo týkat právě České republiky. Celá myšlenka je zatím v rovině nápadu, koncepce bude muset být ještě detailně rozpracována.

V pozadí zájmu o tyto souvislosti je důraz komise na schopnost kandidátských států nejen zavést jednotnou legislativu EU do praxe, ale také ji být schopen skutečně každodenně prosazovat. A stav správní správy a justice v kandidátských zemích tyto cíle unie samozřejmě přímo ovlivňuje.

"Chceme-li udělat analýzu účinnosti státní správy, její autonomie, chceme-li mluvit o nezávislosti justice, o zpronevěrách a korupci, nelze se zříci historického zkoumání," prohlásil Landaburu.

Letošní hodnotící zprávy EU budou zveřejněny 8.listopadu a přinesou podstatně výraznější diferenciaci mezi kandidáty než dosud. V posudku na Českou republiku se podle něho objeví pozitivní hodnocení ekonomické situace.

Sečka ale varuje před tím, že výsledek by v žádném případě neměl vést k usnutí na vavřínech. Komise připravuje pro kandidátské země srovnávací tabulky, které jasně ukážou, jak si jednotlivé země stojí v konkrétních kapitolách a jestli a jak plní své závazky.

Komise nashromáždila řadu podkladů od kandidátů, svých delegací v hlavních městech, mezinárodních finančních institucí, Rady Evropy; hodnotit se bude i svoboda tisku, romská otázka a korupce. První posudky byly zveřejněny v létě roku 1997 a od té doby vydává komise posudky každý podzim.

Michael Leigh, dosavadní vyjednávač Evropské komise pro ČR, bude od září nahrazen Rutgerem Wisselsem, který měl doposud na starosti Bulharsko. "Samozřejmě nejsme tou změnou nadšeni - s Michaelem Leighem nás pojí mnoho pracovních i osobních pout; nashromáždil velkou sumu zkušeností. Je to člověk, který dovede říkat i nepříjemné věci na obě strany, velmi schopný mediátor.

Mrzí nás to hlavně proto, že odchází v polovině procesu jednání," vyjádřil svoje zklamání český velvyslanec při EU Libor Sečka. Landaburu se snažil také rozptýlit obavy kandidátských zemí, že vstup do unie se bude stále oddalovat. Připomněl, že komise v čele s předsedou Romanem Prodim má zájem na tom, aby první členové vstoupili do roku 2005 a že mezi špičku patří ČR.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue