Evropská komise přežila hlasování o důvěře

Čeští zástupci v Evropském parlamentu mají za sebou první závažné hlasování přímo ve Štrasburku. Europarlament se zabýval vyslovením nedůvěry Evropské komisi. Navrhovatelům bodu se nelíbilo, jak se komise vypořádala se skandálem kolem podvodů v Eurostatu.

Komise hlasování ustála. Evropský parlament návrh na vyslovení nedůvěry drtivou většinou hlasů zamítl. Setrvání komise v úřadu podpořilo 515 poslanců, 88 hlasovalo pro odvolání a 16 se zdrželo.

Rozhodování o důvěře bylo první podstatné hlasování, kterého se rovnoprávně zúčastnili poslanci z nových členských států včetně Česka.

Návrh předložila skupina několika desítek poslanců ze všech politických klubů. Ti považují za skandální, že se Evropská komise vylízala z aféry kolem Eurostatu, aniž byl jediný komisař odvolán.

Ve zdůvodnění uvedli, že v Evropské komisi neexistuje kultura odpovědnosti a že parlament musí bděle dohlížet, aby se tam neděly nepravosti.

Při podvodných finančních machinacích odteklo z Eurostatu zhruba 920 tisíc eur (asi 30 milionů korun). Část peněz se vrátila do "černých fondů" úřadu. - více zde

Vedení hlavních politických klubů návrh na vyslovení nedůvěry odmítlo jako demagogické počínání a politické gesto měsíc před volbami do Europarlamentu. S tímto názorem se většinou ztotožnili i čeští poslanci, včetně zástupců ODS.

Místopředseda ODS Jan Zahradil odmítl nedůvěru podpořit, ačkoli mnoho jeho politických přátel v EP bylo mezi iniciátory.

"Je nesmysl na posledním zasedání parlamentu, před volbami, ve chvíli, kdy mají být kooptováni do komise noví členové, hlasovat o jejím odvolání." Zahradil prohlásil, že jde spíše o "protestní akci v souvislosti s rozšířením EU", na které se poslanci ODS nehodlají podílet.

,

Video