Sbližování EU a Turecka se ocitlo v krizi.

Sbližování EU a Turecka se ocitlo v krizi. | foto: iDNES.cz

Evropská komise pozastavila jednání s Turky

  • 71
Zarputilá neochota Turků vyřešit kyperskou otázku už vyvolala konkrétní odezvu Evropské komise. Ta pozastavila projednávání některých kapitol přístupových rozhovorů - "k ledu" jich míří osm z pětatřiceti.

HLASUJTE V ANKETĚ:
Chcete Turecko v Evropské unii?

Očekávané rozhodnutí plyne z neochoty Ankary otevřít Kypru své přístavy a letiště, k čemuž se muslimská země v minulosti zavázala.

Komise sdělila své rozhodnutí velmi diplomaticky - doporučila pokračovat v přístupových rozhovorech, ale o několik odstavců níž uvedla rozhodnutí o neotevření některých kapitol.

Jde o osm témat, která se dotýkají obchodu s Kyprem - kapitoly o volném pohybu zboží, služeb a kapitálu, o rybolovu, zemědělství, dopravě, celní unii a vnějším obchodu.

Všechny tyto části jsou pro vstup Turecka do EU zásadní. Přístupová jednání s Ankarou mají celkem pětatřicet kapitol, z nichž Turci od začátku rozhovorů loni v říjnu uzavřeli jedinou (vědu a výzkum), a to ještě provizorně.

Ankara po dnešním rozhodnutí Evropské komise nezůstala sedět s rukama v klíně. Premiér Erdogan prohlásil, že postup Unie je nepřijatelný, a prezident Sezer dokonce vetoval náboženský zákon, jehož schválení pětadvacítka vyžadovala.

Kypr pro Turky neexistuje
Evropská unie Turkům uložila, aby do šestého prosince otevřeli Kypru své přístavy a letiště. To ale Ankara vytrvale odmítá, což definitivně potvrdila na pondělním jednání v Helsinkách.

Finové, kteří do konce roku unijní pětadvacítce předsedají, se snažili najít kompromis, ale bezvýsledně. "Bohužel jsme dospěli k závěru, že vzhledem k okolnostem nemůžeme během finského předsednictví dospět ke shodě," prohlásil rezignovaně Tuomioja. - více zde

V čem je problém? Otevřením letišť a přístavů by Ankara vlastně uznala existenci Kypru - a to přes skutečnost, že si při podpisu celního protokolu v červenci 2005 vymínila dodatek, že podpis neznamená uznání.

Kypr je už desítky let rozdělen na řeckou a tureckou část. Zatímco řecká se v roce 2004 stala (spolu s Českem a osmi dalšími zeměmi) členem Evropské unie, tureckou kromě Ankary nikdo neuznává.

Otázkou je, zda by Turci byli ochotní ustoupit, kdyby se v zemi příští rok nekonaly parlamentní volby. Žádný z politiků se teď nechce občanům ukázat jako "kyperský zaprodanec".

Vstřícný krok vůči Kypru by totiž mohl znamenat politickou sebevraždu: nedávný výzkum odhalil, že 70 procent Turků by raději přerušilo rozhovory s Unií, než ustoupilo v kyperské otázce. - více zde

Co bude dál
Sbližování Evropské unie a Turecka se beze všech pochybností ocitlo v hluboké krizi. Členské země pětadvacítky hodlají zaujmout společné stanovisko na schůzce 11. prosince.

V řadě zemí Unie - včetně Německa, kde žije početná turecká komunita - soustavně narůstá odpor proti plnohodnotnému členství muslimské země v EU.

Britský premiér Tony Blair se dnes vyjádřil v tom smyslu, že by se přístupový proces neměl zastavit. "Turecké přistupování musí pokračovat," prohlásil na summitu NATO v Rize po rozhovoru s tureckým premiérem Erdoganem. "Vyslat opačný signál by pro Evropu z dlouhodobého hlediska znamenalo chybu."

Cesta Turecka do EU


12. září 1963 - Uzavřena asociační dohoda Turecka s ES (Turecko požádalo o přidružení už v roce 1959).

září 1980 - Po vojenském převratu v Turecku byla dohoda o přidružení "zmrazena" až do září 1986.

14. dubna 1987 - Turecko požádalo o členství v ES.

18. prosince 1989 - Evropská komise odmítla žádost Turecka o členství, oficiálně pro neplnění politických a ekonomickým kritérií, konkrétně hlavně kvůli porušování lidských práv a turecké přítomnosti na Kypru.

6. března 1995 - Podepsána celní dohoda mezi Tureckem a EU. V platnost vstoupila 1. ledna 1996.

12.- 13. prosince 1997 - Summit EU v Lucemburku nezařadil Turecko mezi země, s nimiž rozhodl zahájit vstupní rozhovory. Ankara poté přerušila politický dialog s Bruselem.

10. prosince 1999 - Summit EU v Helsinkách přiznal Turecku status kandidáta na členství.

3. srpna 2002 - Turecký parlament schválil balík reforem, mezi nimi zákaz trestu smrti a více práv pro kurdskou menšinu.

17. prosince 2004 - Summit EU rozhodl zahájit rozhovory s Tureckem 3. října 2005, pokud do té doby Ankara podepíše protokol rozšiřující celní dohodu s EU na deset nových členů včetně Kypru (s řeckokyperskou vládou) a zavede šest klíčových právních předpisů.

29. července 2005 - Ankara podepsala zmíněný protokol, připojila však k němu prohlášení, že podpis neznamená uznání Kypru. Druhou podmínku rozhovorů (šest právních předpisů) již Turecko splnilo.

3. - 4. října 2005 - V noci EU zahájila vstupní rozhovory s Tureckem.

9. června 2006 - Kypr zablokoval návrh společné pozice EU pro jednání s Tureckem o první kapitole z 35, z nichž se skládá proces rozhovorů. Dohody dosaženo 13. června, kdy byla otevřena a hned předběžně uzavřena kapitola věda a výzkum.

29. listopadu 2006 - EU částečně přerušila přístupové rozhovory s Tureckem. Jednání budou pokračovat, ale unie jen neotevře některé kapitoly a žádné naopak neuzavře.

Zdroj: ČTK

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video